Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 01:00
 
Yerli tohumlar toprakla buluştu
Bingöl BİNÇEVDER ve TEMA işbirliğiyle hazırlanan ve Avusturalya Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Yeryüzü ile yeniden iletişim” projesi kapsamında kurulan serada yerli tohumlar toprakla buluşturuldu.
GÜNDEM Haberi
Yerli tohumlar toprakla buluştu

Bingöl BİNÇEVDER-TEMA işbirliğiyle hazırlanan “Yeryüzü ile yeniden iletişim” projesi, Avustralya Büyükelçiliği tarafından onaylanmıştı.

Proje ile, Bingöl’de okul öncesi ve ilköğretim aşamalarına uygun olarak tarladan sofraya kadar olan aşamaların yeniden kazandırılması, tohum, fide, ürün ve ürün işleme, saklama faaliyetleri ile insanlara atadan, babadan kalma yeteneklerin yeniden kazandırılması hedefleniyor.

Projenin onaylanmasının ardından Simani Mahallesi’nde sera kurularak yerel tohumlar toprakla buluşturuldu. Seranın ilk ziyaretçileri Hürriyet Koleji öğrencileri oldu. TEMA Temsilcisi Cuma Karaarslan, “yerli tohumları, öğrencilerimiz ile birlikte toprağa bıraktık. Guldar, Alzan, Çiriş, Ağaçeli, Miyalan, Miri yerli tohumlarını toprakla buluşturduk.  100 yerli ve 100 Bingöl domates, biber patlıcan tohumlarını tam 7 yöreden toplayarak ektik” dedi.

Karaarslan, önümüzdeki günlerde yerli tohum çeşitlerini arttırarak, tohumları toprakla buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerli, tohumlar, toprakla, buluştu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yerli tohumlar toprakla buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı