Haber Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 22:07
 
Yılmaz, Moody's'in kararını eleştirdi
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Biz şuna bakıyoruz, kredi derecelendirme kuruluşlarından ziyade piyasa aktörlerinin verdiği not esastır. Gerçekten yatırım yapan, üretim yapan, ihracat yapan kesimlerin verdiği not önemlidir"
GÜNDEM Haberi
Yılmaz, Moody's'in kararını eleştirdi

Bingöl'de temaslarını sürdüren Yılmaz, yaptığı açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşlarının aslında çok kredibıl kuruluşlar olmadığını ve küresel krizde iyi bir imtihan veremediklerini savundu.

Küresel krizden önce çok yüksek oranda not verdikleri ülke ve firmaların krizle birlikle çok kötü gelişim gösterdiklerini anlatan Yılmaz, "Bu da kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibilitesini sarstı açıkçası. Diğer taraftan bu kredi değerlendirme kuruluşlarının oligopol bir yapı sergilediklerini görüyoruz. Dünyada birkaç tane böyle kuruluş var ve hepside gelişmiş ülkelerde olan kuruluşlar. Gelişmekte olan dünyaya çok da objektif bakmadıklarını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye'nin bu kredi derecelendirme kuruluşlarıyla hiç başının iyi olmadığını ve Türkiye’ye hep hak ettiğinden düşük notlar verdiklerini belirtti.

Bu eğilimin devam ettiğini dile getiren Yılmaz, şöyle dedi: "Biz şuna bakıyoruz, kredi derecelendirme kuruluşlarından ziyade piyasa aktörlerinin verdiği not esastır. Gerçekten yatırım yapan, üretim yapan, ihracat yapan kesimlerin verdiği not önemlidir. Son 15 yılda Türkiye’ye dünyadan 200 milyar dolara yakın sermaye, doğrudan yatırım cezbetti. 15 yıllık AK Partiden önce bunun yıllık ortalama 1 milyarı bile bulmadığını biliyoruz. Ama son 15 yılda çok ciddi bir şekilde sermayeyi cezbettik. Kendi içimizde yatırımlar yaptık. Dolayısıyla piyasa aktörleri Türkiye’ye gerçek anlamda notlarını verdiler vermeye devam ediyorlar."

Yılmaz, Türkiye'nin geçen yıl çok büyük bir büyüme sergilenmesine rağmen bu yaklaşımın gösterilmesini doğru bulmadığını ifade ederek, "Ama şuna da inanıyoruz, biz geliştikçe, doğru politikalar izledikçe, ekonomimiz büyüdükçe bu kurumlar isteseler de istemeseler de sonunda bizim hak ettiğimiz kredi notunu da tanıma durumunda kalacaklardır. Onu da bir an önce yapmalarını temenni ediyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yılmaz,, Moody's'in, kararını, eleştirdi, , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı