Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 22:29 Bu haber 7218 kez okundu
 
Yine olmadı!
Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi hayal kırıklığı oldu. Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin ‘bayramdan sonra başlayacak’ dediği proje hala hayata geçirilemedi.
GÜNDEM Haberi
Yine olmadı!

Kültür Mahallesi’nde 151 dönümlük alan, Bingöl Belediyesi meclisinin 2011 yılında aldığı kararla kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 7 yıldır sürüncemede olan proje hala hayata geçirilemedi.

YIKIM MAYIS 2017’DE YAPILDI

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında konut yıkımları Mayıs 2017’de başladı. Belediye yetkilileri, inşaat çalışmalarının 2018 yılı inşaat sezonu ile birlikte başlayacağını bildirdi. Ancak 2018 yılı inşaat sezonunun sonuna gelinmesine rağmen konutların yapımına başlanmadı. Konut yapımlarına belediyenin söz verdiği tarihte başlanmayınca, konut enkazları da olduğu gibi bırakıldı. Enkazın dahi yerde olduğu konut alanında belediyenin şimdiye kadar verdiği hiçbir tarih tutmadı.

BAYRAMDAN SONRA TEMEL ATILACAKTI

11 Ağustos 2018 tarihinde düzenlediği basın toplantısında Kültür Mahallesi’nde uygulanması planlanan 2’inci etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ne ilişkin bilgi veren Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Kurban Bayram’ından sonra temel atılacağını söyledi.

Barakazi, “Kentsel dönüşüm projesinin ilk 3 etabı 12-13 Haziran’da ihale edilmişti. Birinci etap için en uygun fiyatı veren firma, güvenlik soruşturmasından geçmedi. Bu etap tekrar EKAP’a yüklendi. Yeniden ihale edilecek. Diğer iki etapla ilgili herhangi bir problem yok. Önümüzdeki hafta ilgili firmalarla sözleşme imzalanacak ve akabinde yer teslimi yapılacak. Allah nasip ederse bu iki etap için Kurban Bayram’ından sonra ilk kazmayı vuracağız” demişti.

İMZALAR 18 AĞUSTOS’TA ATILDI

Bingöl Belediyesi, kentsel dönüşüm projesinde iki etabın yapımını üstlenen yüklenici firmalarla sözleşme imzaladı. Kurban Bayram’ının ardından yer teslimi yapılarak ilk kazma vurulacak.

Yüklenici firma ile sözleşmenin imzalanmasının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “2’inci ve 3’üncü etabımıza ilişkin ihale ve güvenlik soruşturmaları süreçleri sağlıklı bir şekilde tamamlandı. Yüklenici firmalarımızla sözleşmelerimizi imzaladık, Kurban Bayramı’ndan sonra yer teslimi yapılacak. İlgili firmalar şantiye kurma sürecini hızlı bir şekilde tamamlayarak işe başlayacak” demişti.

BAYRAMIN ÜZERİNDEN BİR AY GEÇTİ

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, ‘Kurban Bayramı’ndan sonra ilk kazma vurulacak’ dediği kentsel dönüşüm projesi hala başlamadı. Bayramın üzerinden bir aylık süre geçmesine ve inşaat sezonunun sonuna yaklaşılmasına rağmen çalışma başlatılmadı. Projenin ne zaman başlayacağı muamma.

Çalışmaların biran önce başlamasını isteyen vatandaşlar, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre güncellendi.

Buna göre,  kentsel dönüşüm kira bedeli Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis'te 595 lira oldu. Bu şehirlerde kiracılara bir kereye mahsus bin 190 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 2 bin 975 lira ödenmesi gerekiyordu. Bu para Bingöl’de hak sahiplerine verilmedi.

Belediye tarafından 3 aylık olarak verilen kiralar en son, 14 Haziran 2018 tarihinde yatırıldı. Bu paralarda bakanlığı belirlediği fiyata göre değil, 2017 yılı fiyatlarına göre yatırıldı.

Son 3 ayın kiraları ise hala ödenmedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yine, olmadı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı