Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 00:07 Bu haber 1135 kez okundu
 
Yollarda ve yaylalarda geçen bir ömür
Güney Doğu Anadolu Bölgesinden gelerek Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yaylaları kullanan göçerler, havaların ısınmaya başlamasıyla yayla yolculuğuna başladı.
GÜNDEM Haberi
Yollarda ve yaylalarda geçen bir ömür

Güneydoğuda yer alan Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Şanlıurfa ve Batman gibi sıcak bölgelerde kışın kalan ve havaların ısınmaya başlamasıyla Bingöl, Erzurum yaylalarına gelmek için zorlu yolculuğa başlayan göçerler, 1 aylık yolculuğun ardından yaylalara ulaşıyorlar.

BİR AYLIK YOLCULUK

Hayvanlarıyla karayolu güzergahlarını kullanarak, yüzlerce kilo metrelik yolları, yamaçları, dağları ve bir çok engeli aşarak yaylalara ulaşan göçerler,  yaşamlarını yollarda ve yaylalarda geçiriyor.

Geçmiş yıllara oranla hayvancılığa çok fazla önem verilmediğini, insanların daha kolay işlere yöneldiğini anlatan göçerler, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğu için mecburiyetten hayvancılık yaptıklarını belirtiler.

Göçerlerden Feyat Akan, 20 günden beri yolda olduklarını Haniden gelip, Karlıova’ya gideceklerini söyledi.

Bingöl’den geçerken yol güzergahlarında bir süre kaldıktan sonra tekrar yola devam edeceklerini aktaran Akan, "Yolculuğumuz birkaç hafta daha sürecek.ve 2 ailenin 4 bin hayvanı var. Gece gündüz olmak üzere günde 10 kilometre yol gidiyoruz. Biz göçerler olarak yılın büyük kısmını hayvanlarımızla dağda ve yollarda geçiriyoruz." diye konuşu.

Yolculuğun zorlu geçtiğini ve her yıl yayla kiraladıklarını aktaran Akan, yayla bedeli olarak arazi sahiplerine 100 ile 200 bin lira arasında para verdiklerini söyledi.

YOLLARDA GEÇEN BİR ÖMÜR

Yıllarca sıcak bölgelerden serin bölgelere, serin bölgelerden de sıcak bölgelere yaya olarak hayvanlarıyla yolculuk eden göçerlerin zorlu yolculuğu her yıl düzenli olarak devam ediyor.

Geçimlerini hayvancılık yaparak geçiren göçerler, 6 ay yaylalarda, 6 ayda köylerinde zaman geçiriyor. Göçerler, aylarca süren yolculuklarında birçok zorluklarla karşılaşıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yollarda, ve, yaylalarda, geçen, bir, ömür,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yollarda ve yaylalarda geçen bir ömür
Yollarda ve yaylalarda geçen bir ömür
Yorumlar
Haber Yazılımı