Yazı Detayı
04 Ekim 2020 - Pazar 12:22
 
Tasarruf Ülkesi İsveç
Sedat ORMANGÖREN
 
 

On milyon dört yüz bin nüfuslu tasarruf ülkesi İsveç, benzinli araç kullanımını 2025 yılında yasaklayacak bir yasa çıkartmış.

İsveçlilerin çok para kazanmasından çok İsveçlilerin aşırı derecede tutumlu olması ve hesaplarını bilmeleridir.

Türkiye'den bir örnek vereyim. Ülkemizde son yıllarda dışarıda serpme kahvaltı yeme (VAN KAHVALTISI) modası var. Hafta sonları  manzaralı kahvaltıcılara gidip 4-5 günlük maaşımızı tek öğünlük yemeğe veriyoruz. Bunu bir İsveçliye söyleseniz hayretler içinde  karşılar. Öğrendiğimde  hayret ettiğim.

Volvo'da yöneticilik yapan müdürlerin bile evden tost yapıp getirdiği İsveç'te insanların dışarıda yemek yemesi için özel bir durum olması gerekiyor. Özel günler dışında neredeyse dışarıda hiç yemek yemiyorlar. İşe bisikletle veya toplu taşımayla gidip geliyorlar.   

Aldıkları bir paltoyu 5 ile 7 sene boyunca giyiyorlar. Ortalama bir İsveçlinin kıyafet dolabı ortalama bizim dolabının 5'te biri kadardır. Biz bir giydiğimizi 1 ay giymeyiz ama İsveçliler bunu hiç sorun etmez. Gerekirse 2 günde bir aynı gömleği giyerler. Bizdeki gibi her sene cep telefonlarını yenilemiyorlar ve yenilediklerinde de ucuz bir model alıyorlar. Evde bir şey bozulursa kendileri tamir ediyorlar. Karı koca demeden çalışıyorlar. Çocuklar bile genç yaşta iş bulup harçlığını çıkartmaya başlıyor.

İhtiyaç olunmayan mobilya asla alınmaz. Evlerde tam olarak yeterli miktarda mobilya bulunur ama fazlası bulunmaz. Ayrıca mobilyalar 20-25 yılda bir yenilenir. Bir İsveçli 20 yaşında ailesinden ayrı eve çıkıp kendi evine taşındığında aldığı mobilyalarla 35-40 yaşına kadar idare edebilir.

Bizde herkes gösteriş peşinde. Herkes rahatına ve konforuna düşkün. Herkes en yeni evlerde yaşayıp en iyi arabalara binip çeşit çeşit kıyafet alıp sürekli dışarıda yemek yiyip en yeni telefon modellerini kullanıp en lüks şekilde yaşamak istiyor. Kimse hayattaki hiçbir rahatından taviz vermek istemiyor. 

İsveç dünyanın sayılı  zengin ülkesi ama tasarruflu olduğu için zengin ülke.

 
Etiketler: Tasarruf, Ülkesi, İsveç,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı