Bingöl'de 13 Yaşındaki Yayaya Araç Çarptı! Bingöl'de 13 Yaşındaki Yayaya Araç Çarptı!

Bingöl ilinin köklü tarihine bakıldığında, şehrin isminin ve idari statüsünün zaman içinde nasıl değiştiği dikkat çekiyor. Bingöl, 1844 yılında "Çevlik" ismi ile Nahiye Merkezi olarak Elazığ'ın Palu kazasına bağlıydı.

1872'DE ÇAPAKÇUR İSMİ İLE İLÇE MERKEZİ

1872 yılında, Bingöl'ün idari statüsü yükseltilerek ilçe merkezi yapıldı ve ismi "Çapakçur" olarak değiştirildi. Çapakçur ismi, Bingöl'ün doğa güzellikleri ve coğrafi özelliklerini yansıtan bir isim olarak benimsendi.

CUMHURİYET DÖNEMİ VE 1936'DA İL MERKEZİ OLUŞU

Cumhuriyet dönemine gelindiğinde, 1936 yılında Bingöl'ün idari statüsü yeniden değişti ve il merkezi olarak ilan edildi. Bu önemli değişiklikle birlikte, Bingöl'ün idari yapısı ve şehirleşme süreci hız kazandı.

KARLIOVA VE BİNGÖL İSMİNİN DEĞİŞİMİ

Bingöl'ün ilçesi olan Karlıova’nın eski ismi, Bingöl il merkezine verildi. İl merkezinin isminin Bingöl olarak değişmesiyle birlikte, ilçenin ismi de Karlıova olarak değiştirildi. Bu değişiklikler, bölgenin tarihi ve kültürel yapısının bir parçası olarak kabul edildi.

1945'TEN GÜNÜMÜZE BİNGÖL

1945 yılından itibaren Bingöl ismi, resmi olarak kullanılmaya başlandı ve bu isim günümüze kadar gelerek şehrin kimliğini oluşturdu. Bingöl, tarih boyunca farklı isimlerle anılmış olsa da, her dönemde kendine özgü kültürel ve tarihi değerlerini koruyarak günümüze ulaşmıştır.

HABER MERKEZİ