Haber Detayı
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 17:22
 
17 İLDE ANADİL ARAŞTIRMASI
Yapılan araştırmaya göre, haneden uzaklaştıkça anadil kullanımı düşüyor.
YEDİSU Haberi
17 İLDE ANADİL ARAŞTIRMASI

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi  “Türkiye’de Türkçe dışında kullanılan anadillerin kullanımı ve mevcut resmi eğitim içindeki yerine dair eğilim algı ve önerilere dair anket çalışma raporu”nu açıkladı.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 16 -28 Nisan 2021 tarihlerinde “Türkçe dışındaki Anadillerin Kullanım Yaygınlığı, Anadillerin Korunması ve Eğitimi” ile esas olarak ortaokul düzeyindeki okullarda “Yaşayan Diller ve Lehçeler Seçmeli Dersi” kapsamında ana dillerin öğretilmesine ilişkin programın gidişatına dair iki ayrı çalışma yürüttü.

Online ortamda yürütülen anket çalışmasının birinci ayağı Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Batman, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Hakkâri, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mardin, Mersin, Urfa, Şırnak ve Van’dan bin 47 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Çalışmanın ikinci ayağı ise İstanbul, Van, Diyarbakır, Şırnak, Kocaeli, Urfa, Hakkâri, Siirt, Bingöl, Batman, Ağrı ve Mardin’de 138 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

Saha çalışmasında katılımcılara ana dillerinin hangisi olduğu sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 86,3’ü anadilinin Kurmancî, yüzde 10,2’si Kırmanckî/Zazakî, yüzde 0,9’u Arapça ve yüzde 0,8’i Ermenice olduğunu söylerken, ana dilinin Türkçe olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 1,8 olarak belirlendi.

EVDE HANGİ DİL KONUŞULUYOR?

“Hane içinde/ailenizde ağırlıklı olarak hangi dil konuşuluyor?” sorusuna, katılımcıların 65,3’ü Kurmancî, 28,9’u Türkçe ve 5’ı Kırmanckî/Zazakî yanıtlarını verdi.

Anadil ve cinsiyet karşılaştırmasına bakıldığında; erkek görüşmecilerin 70,5’i Kurmancî, 23,6’sı Türkçe, 5,2’si Kırmanckî/Zazakî; kadın görüşmecilerin 56,7’si Kurmancî, 37,9’u Türkçe, 4,6’sı Kırmanckî/Zazakî anadillerine ait olduklarını belirttiler.

SOKAKTA HANGİ DİL KONUŞULUYOR?

“Sokakta/sosyal hayatta çoğunlukla konuştuğunuz dil hangisidir?” sorusuna katılımcıların 57,5’i Türkçe, 40,5’i Kurmancî derken; erkek görüşmecilerin 49,2’si Türkçe, 48,4’ü Kurmancî; kadın görüşmecilerin 71,5’i Türkçe, 27,2’si Kurmancî yanıtlarını verdi.

Haneden uzaklaşıldıkça anadili kullanımında ciddi azalmalar dikkat çekerken, kadının erkeğe göre hane dışında daha çok Türkçe konuşmayı tercih ettiği görüldü.

ANADİLDE EĞİTİM

“Çocukların anadillerinde eğitim görmelerini ister misiniz?” sorusuna katılımcıların 99,1’i ‘Evet’ yanıtını verdi.

“Genel olarak, okullarda verilen yaşayan diller ve lehçeler kapsamındaki anadil eğitimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna katılımcıların 80’i yetersiz derken, 13,7’si fikrim yok cevabını verdi.

“Anadilde eğitim eğitim/öğretim için düşünceniz nedir?” sorusuna katılımcıların 87,9’u “Okul öncesinden başlayarak öğretim anadilde olmalı”, 8,4’ü “İlkokuldan itibaren öğretim anadilde olmalı” ve 2,9’u “Anadil kursları veya anadil öğreten seçmeli dersler yeterli” yanıtını verdi.

“Anadilinizin korunması ve geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların 99,2’si evet yanıtını verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 17, İLDE, ANADİL, ARAŞTIRMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı