Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 18:57
 
2021 REFORM YILI OLACAK
2021 yılının Türkiye için yenilenme, reform ve büyüme yılı olacağını belirten Yılmaz, “Yatırımımız, üretimimiz, ihracatımız, istihdamımız artacak. Özellikle ekonomi ve adalet sisteminde reformlar öngören bir döneme giriyoruz” dedi.
SİYASET Haberi
2021 REFORM YILI OLACAK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye gündemini değerlendirdi, Bingöl’e yapılan çalışmaları anlattı.

2020 yılının dünya için de Türkiye için de zorlu bir yıl olduğunu ifade eden Yılmaz, “Öteden gelen bir takım sorunlar vardı zaten. Finansal krizin devamı, bölgesel çatışmalar, başka bir takım sorunlar vardı, bunların üzerine bir de pandemi hadisesi geldi. Bu pandemi sadece sağlık alanını etkilemedi. Sosyal hayattan kültürel aktivitelere, ekonomiye, siyasete varıncaya kadar birçok ülkede ciddi etkilerde bulundu. ABD’deki seçim, bunun güzel bir örneği. Bu krizi iyi yönetemeyenler, vatandaş nezdinde de gerekli karşılığı görmüş oldular. Bu sürecin ciddi ekonomik etkileri oldu. Dünya ekonomisi geçen yıl yüzde 4 civarında küçüldü. Bu uzun yıllardır yaşanan en derin daralma. Diğer yandan dünya ticareti daha olumsuz etkilendi. Yüzde 10 civarında daralma söz konusu oldu.

İstihdamda, yoksulluk anlamında yansımaları oldu. Birçok ülke bu sosyal ve ekonomik etkileri bertaraf etmek için programlar hayata geçirdi, bu programlar da kamu üzerindeki yükleri arttırdı, birçok ülkenin bütçe açıkları arttı, kamunun borç yükü arttı. Derin etkileri olan bir dönem yaşadık.

Ama çok şükür tünelin ucu göründü. Aşılar geliştirildi, bu aşılar sağlık açısından önemli olduğu gibi sosyal ve ekonomik hayatın normalleşmesi açısından da çok çok önemli. Kitlesel düzeyde bu aşıların yapılmasıyla birlikte pandemiye karşı kısıtlamaların kalkması ve ekonomik-sosyal hayatın normalleşmesi mümkün olabilecek” dedi.

-DÜNYA EKONOMİSİ YÜZDE 4 KÜÇÜLDÜ-

2021 yılında dünya ekonomisinde büyüme beklendiğini belirten Yılmaz, “2021’de inşallah dünyada da Türkiye’de de çok daha olumlu bir tablo ile karşı karşıya kalacağız. 2020’de dünya ekonomisi yüzde 4 küçülürken, 2021’de yüzde 4 büyümesi bekleniyor. Dünya ticaretinde artış bekleniyor.

2021 bizim için yenilenme, reform ve büyüme yılı olacak inşallah. Yatırımımız, üretimimiz, ihracatımız, istihdamımız artacak. Özellikle hizmet sektörleri bizde çok etkilendi. Sanayimiz çok şükür iyi bir performansla 2020’yi kapattı. Tarım sektörümüzde yine ciddi bir olumsuzluk yaşanmadı, aksine bir büyüme yaşandı. Asıl etkiler hizmet sektöründe yaşandı, turizm başta olmak üzere. Özellikle kısıtlamaların getirdiği hizmet kollarında ciddi daralmalar oldu.

2021’de inşallah bizde de bu aşı çalışmalarının gelişmesiyle, tedbirlerin sonuç vermesiyle birlikte hizmet sektöründe yaşanacak canlanmayla çok daha farklı bir ekonomik performans göreceğiz.

Bir taraftan da bir reform gündemimiz var.  Özellikle ekonomi ve adalet sisteminde reformlar öngören bir döneme giriyoruz. Maliye ve Adalet bakanımız çok geniş istişareler yaptılar, çok ciddi hazırlıklar yapıldı, bunlar sonuçlandığında Sayın Cumhurbaşkanımız bu reform programını kamuoyu ile paylaşacak” diye konuştu.

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelede başarılı bir ülke olduğunu belirten Yılmaz, “burada 18 yılda sağlık altyapısına yaptığımız yatırımlar etkili oldu. Aşılama çalışmaları Türkiye’de de başladı. Bununla birlikte Türkiye bu salgından kurtularak daha farklı bir ortama geçmiş olacak inşallah” dedi.

-BİNGÖL İYİ BİR MÜCADELE VERDİ-

Bingöl’de koronavirüs konusunda iyi bir mücadelenin verildiğini belirten Yılmaz, sağlık çalışanları başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Son günlerde vaka sayısının azaldığını belirten Yılmaz, “rehavete kapılmamalıyız. Bu süreç bütün dünyaya bir kişiden yayıldı. Dolayısıyla bu mesele sıfırlanıncaya kadar tedbiri elden bırakmadan mücadeleye devam etmemiz gerekiyor” dedi.

-GENÇ VE SOLHAN DOĞALGAZA KAVUŞTU-

Genç ve Solhan ilçelerinin doğalgaza kavuştuğunu ifade eden Yılmaz, “Genç ilçemize daha önce doğalgaz vermiştik. Solhan ilçemizde de kısa sürede çalışmalar tamamlandı ve yarın Solhan’da meşale yakacağız. İki büyük ilçemiz Genç ve Solhan doğalgaza kavuştular. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

-ÖZEL İDARE ÇALIŞMALARINDA SIÇRAMA YAŞANDI-

2020 yılının özel idare çalışmaları açısından bir sıçrama yılı olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “Sadece asfalt yolda 280 kilometreyi aştık. Araç parkını güçlendirdik, teknik kadrolarını güçlendirdik. Bir taraftan da sıcak asfalt yapmaya başladık. Aynı şey belediyemiz için de geçerli. Belediye başkanımız toplumla dayanışma içinde hizmetler yürütüyor. İşte bunun çok görünür tarafı ışıklandırma oldu. Şehir estetiğine ilişkin bir takım çalışmalar yapıldı. Kentsel dönüşüm projesi çözüldü, en sonunda TOKİ tarafından üstlenildi ve halkın sorununa çözüm üretilmiş oldu.”

-YENİ HASTANE YAPIMI-

Yapılması planlanan yeni hastane ile ilgili bilgi veren Yılmaz, “400 yataklı bir hastane için çok uğraşmıştık. Bütçe görüşmelerinde Sayın Bakanımız, Bingöl’de 500 yataklı hastane yapmayı planladıklarını söyledi. Altyapısı büyük oranda bitti, bu yıl içinde ihale edilmesi hedefleniyor. Kadın Doğun Hastanesi de buraya taşınmış olacak. İnşallah Bingöl çok daha güçlü bir sağlık altyapısına kavuşmuş olacak” diye konuştu.

-YENİ ÇEVRE YOLU-

Sancak yolunun yapılmaya başlandığını ifade eden Yılmaz, “Diyarbakır çevre yolunu yaptık. Kuzey çevre yolu demiştik buraya, onu Elazığ yoluna bağlayacak bir viyadük eksiğimiz var sadece. Sayın Ulaştırma Bakanımızı da davet etmiştik, uygun zamanda gelecek inşallah, bu planlamayı da birlikte yapacağız. Onu da yaptığımızda Bingöl, Doğu-Batı ekseninde bir çevre yoluna kavuşacak.”

-SÜTAŞ YATIRIMI-

Bingöl’de sanayi anlamında önemli yatırımların yapıldığını ifade eden Yılmaz, bunun en güzel örneklerinden birinin SÜTAŞ yatırımı olduğunu söyledi.

Yılmaz, “SÜTAŞ hiç durmadı, ne finansal çalkantı, ne kriz ne pandemi demeden hızla yatırımları hayata geçirdiler. İnşallah baharda süt üretimini hep birlikte göreceğiz. Bingöl gerçekten çok büyük bir yatırım kazandı. Bırakın Bingöl’ü, Türkiye’nin en büyük tarımsal sanayi yatırımı. Tamamlandığında 1 milyar lirayı geçen bir yatırım olacak. Bu konuda da etki değerlendirme raporu hazırlandı. Bu raporu da, 29 Ocak’ta Sanayi Bakanımız ve Tarım Bakanımızın da katılımıyla Bingöl’den Türkiye’ye duyuracağız.

Bingöl, tekstilde gelişmeye başladı. Organize sanayi bölgemizde yer kalmadı, şimdi büyütme çalışmaları içerisindeyiz. Türkiye’nin en büyük ölçekli küçük sanayi sitesi Bingöl’de yapılıyor. Ek ödenekler sağlandı. Sayın bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu sene büyük oranda tamamlama hedefimiz var. Bir taraftan SÜTAŞ, bir taraftan organize sanayi bölgesi, bir taraftan küçük sanayi sitesi ile Bingöl sanayi anlamında büyük bir hamle gerçekleştirmiş olacak. SÜTAŞ tarıma dayalı olduğu için hayvancılıkta da büyük bir sıçramaya vesile olacak. Bizim de toplum olarak bu sürece ayak uydurmamız lazım. Gerek yem bitkisi gerek süt üretimi konusunda yeni yatırımlar yapmamız lazım. Günlük bin ton süt tüketimi olacak, bunu karşılamamız lazım. Sadece geçen yıl SÜTAŞ bazı çiftçilere deneme yem bitkisi ürettirdi ve buna karşılık 4 milyon TL ödeme yaptı. Dolayısıyla Bingöl yeni bir döneme gidiyor. SÜTAŞ bu anlamda göz bebeğimiz. Herkesin bir sahiplenmesi var, bu sahiplenmeyle yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

-AYDEMİR’E CEVAP-

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in mecliste yaptığı konuşmada, Bingöl’ün işsizlikte ve yoksullukta ikinci il olduğunu belirttiğini ifade eden Yılmaz, bunların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Yılmaz, şunları söyledi: “Bu tür istatistik söylediğiniz zaman bunun kaynağını açıklamak gerekiyor. Bunun gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Memleketimizin eksiklikleri olabilir, dile getirilmesinden gocunmayız ama olmayan bir şeyi söylemek de doğru bir yaklaşım değil. Bizim dahil olduğumuz bölge istihdam açısından, işsizlik açısından Türkiye ortalamalarının altında bir bölge. Sorun yok mu, tabi ki var. Bütün Türkiye’de var, bizde de var ama derecesine baktığımızda bizim çok şükür ortalamanın altında. Olmayan bir istatistiği söylemek çok doğru bir yaklaşım değil.” 

Toplantıya, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, eski milletvekili Yusuf Coşkun, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, İl Başkanı Haşim Sağlar, kadın ve gençlik kolları başkanları da katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2021, REFORM, YILI, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı