Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 09:29
 
“35 hektar ormanlık alan kesilecek”
Karacehennem Ormanlarında 35 hektarlık alanın kesileceği bilgisi tepkiyle karşılandı.
YAŞAM Haberi
“35 hektar ormanlık alan kesilecek”

Bingöl ve Peri Vadisi Dernekleri Platformu, 50 futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alanın güvenlik gerekçesiyle kesileceğini bildirerek, yetkililerin açıklama yapması istendi.

Peri Vadisi Dernekleri Platformundan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Uzun yıllardır ekolojik kırım politikaları sonucu, Bingöl ilimizin doğal çevre bütünlüğü bozuldu, barajlar ve HES’ler yöremizde su kaynaklarımızı kuruttu, bir yanda deprem gerçeği, diğer bir yandan güvenlik gerekçesine sığınılarak ormanlarımızın yakılması, küresel iklim değişikliklerinden dolayı çıkan orman yangınları, av turizmi adı altında yaban hayvanlarımızın katledilmesi, ÇED raporuna ihtiyaç duyulmadan maden arama ruhsatları verilmesi, tüm bunlar yetmezmiş gibi parça parça ormanlarımızın kesilmesi yüreğimizi dağlamaktadır. Doğa, bizleri mücadele etmeye çağırıyor.

Yöremizdeki orman yangınları ve kesimi tamamen politiktir. Bölgeyi insansızlaştırma politikasıdır. 80 ve 90'lı yıllarda köylerimiz zorla yakıldı, yıkıldı, boşaltıldı, insanımız göçe zorlandı. Kısmi köye dönüşlerin yaşandığı günümüzde, bölge yaşanılmaz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Halen güvenlik gerekçesiyle girilemeyen köylerimiz vardır.

Orman yangınlarından henüz kurtulmuşken, Bingöl Karlıova Kızılağaç Köyü Meşeli Mezrası, Karacehennem ormanları bölgesinde 50 futbol sahası büyüklüğünde bir ormanlık alanın kesilmesi söz konusudur. Yöre halkımız gelişmelerden çok tedirgin. Orman Bölge Müdürlüğü halka bilgi vermemektedir.

Bizler, Bingöl Peri Vadisi Dernekleri Platformu üyesi STK'ları olarak yetkililere soruyoruz.

1- Bahse konu ormanlık alan, güvenlik gerekçesi ile mi kesilecektir?

2- Kesimler 35 Hektar ile sınırlımı kalacak, yoksa Karacehennem ormanlarında kesim devam edecek midir?

3- Kesim yapılacak saha, maden arama sahası için bir ön çalışma mıdır?

4- Bu iş için hangi bakanlıktan talimat gelmiştir? Yukarıdaki sorularımıza muhatap arıyor ve cevap bekliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “35, hektar, ormanlık, alan, kesilecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı