Haber Detayı
06 Temmuz 2021 - Salı 18:31
 
45 MİLYON LİRA KİME HİBE EDİLDİ?
Bingöl-Sancak yolunu yapan firmanın sahibi Veysel Demirci’nin “devlete hibe ettim” dediği 45 milyon lira ile ilgili olarak Bakan Karaismailoğlu, “bakanlığımızda bir bilgi bulunmamaktadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
45 MİLYON LİRA KİME HİBE EDİLDİ?

Bingöl-Sancak yolunu yapan firmanın sahibi Veysel Demirci, geçtiğimiz aylarda bir dergiye verdiği röportajda, Bingöl’de 45 milyon lira değerinde yol ve köprü yaparak devlete hibe ettiğini söyledi.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, konuyu meclise taşıyarak “Söz konusu hibenin akıbeti nedir, herhangi bir yerde kullanılmış mıdır?” diye sordu.

Aydemir’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hibe ile ilgili bakanlıklarında bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Peki hibe kime yapıldı?

DEMİRCİ NE DEMİŞTİ?

Demirci, verdiği röportajda, 45 milyonluk hibe ile ilgili şunları söylemişti: “…Baktım ki Bingöl'e bir çevre yolu gerekli. Bingöl, Muş, Elazığ hattındaki trafiği rahatlatma amacıyla bir çevre yolu ve altgeçit yapılması gerekiyordu. Arkadaşlarımızla birlikte bir proje hazırladık. Bingöl siyasetçilerine arzettik. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığında projeyi istişare ettik. Proje, Bingöl'e bir kuzey çevre yolu kazandırdı. Beraberinde şehir merkezindeki trafik yoğunluğu azaldı. bununla beraber üniversite arazisini kurtarmış olduk. Tabi bunun sonucunda bizim almamız gereken 45 Milyon TL'yi devlete hibe ettik.”

AYDEMİR MECLİSE ÖNERGE VERDİ

Konu ile ilgili HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in meclise sunduğu önerge şöyle: “

Bingöl-Sancak-Kiğı yolu projesi 2013 yılında başlamış, 2015 yılında onaylanıp 2018 yılında ihalesi yapılmıştı.

Davet usulü ile ihale edilen söz konusu yolun yapımına devam edilmekte ve ortalama 500 milyon TL maliyetle teslim edileceği ifade edilmektedir. İhaleyi alan firmanın, basına yansıyan açıklamaları, Bingöl halkı tarafından birçok sorunun cevaplanması konusunda Bakanlığınızın devreye girmesini zorunlu kılmıştır. Yapılan açıklamalarda; söz konusu yolun yapımında elde edilen meblağdan 45 milyon TL tutarında hibe yapıldığı, hibenin de şehrin belirgin bir bölgesinde alt geçit yapımında kullanıldığı ifade edilmiştir.

Bu bağlamda;

-Yaklaşık 35 kilometre mesafe olan yol yapımının maliyeti ile ilgili bir inceleme yaptınız mı?

-İktidar partisi siyasilerinin haberleri doğrultusunda yapıldığı iddia edilen hibe ile ilgili tarafınıza ulaşmış bir bilgi var mıdır?

-Söz konusu hibenin akıbeti nedir, herhangi bir yerde kullanılmış mıdır?”

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN CEVABI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, önergeye verdiği yanıtta, hibe ile ilgili bakanlıklarında bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Karaismailoğlu’nun verdiği cevap şöyle: “Bingöl-Kartal-Sancak yolu 32,5 kilometre uzunluğunda olup, 6,5 kilometresi sathi kaplamalı bölünmüş yol ve 26 kilometresi sathi kaplamalı tek yoldur.

Söz konusu yolda bugüne kadar; 1 kilometresi bölünmüş yol ve 13 kilometresi tek yol, 2 adet tek köprü (Köprü Deresi Köprüsü ve Ziyaret Deresi Köprüsü) ve 1 adet çift köprü (Kadran Deresi Köprüsü yapılmıştır. Projenin tamamının ise, 2022 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

Ayrıca, soru önergesinde bahsi geçen hibe ile ilgili olarak bakanlığımızda bir bilgi bulunmamaktadır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 45, MİLYON, LİRA, KİME, HİBE, EDİLDİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı