Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 17:50
 
45 MİLYON TL’LİK YOL VE ALTGEÇİT NEREDE?
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Ziver İnşaat tarafından hibe edildiği belirtilen 45 milyon TL’nin akıbetini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu.
GÜNDEM Haberi
45 MİLYON TL’LİK YOL VE ALTGEÇİT NEREDE?

Bingöl-Sancak-Kiğı karayolu yapım işini alan Ziver İnşaat firması sahibi Veysel Demirci, verdiği bir röportajda, Bingöl-Muş-Elazığ hattındaki trafiği rahatlatmak amacıyla çevre yolu ve altgeçit yapımı için devlete 45 milyon TL hibe ettiklerini söyledi.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclise soru önergesi vererek 45 milyon TL’nin akıbetini sordu. Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise verdiği önergede,

“Bingöl-Sancak-Kiğı yolu projesi 2013 yılında başlamış, 2015 yılında onaylanıp 2018 yılında ihalesi yapılmıştı.

Davet usulü ile ihale edilen söz konusu yolun yapımına devam edilmekte ve ortalama 500 milyon TL maliyetle teslim edileceği ifade edilmektedir. İhaleyi alan firmanın, basına yansıyan açıklamaları, Bingöl halkı tarafından birçok sorunun cevaplanması konusunda Bakanlığınızın devreye girmesini zorunlu kılmıştır. Yapılan açıklamalarda; söz konusu yolun yapımında elde edilen meblağdan 45 milyon TL tutarında hibe yapıldığı, hibenin de şehrin belirgin bir bölgesinde alt geçit yapımında kullanıldığı ifade edilmiştir” dedi.

Aydemir, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“-Yaklaşık 35 kilometre mesafe olan yol yapımının maliyeti ile ilgili bir inceleme yaptınız mı?

-İktidar partisi siyasilerinin haberleri doğrultusunda yapıldığı iddia edilen hibe ile ilgili tarafınıza ulaşmış bir bilgi var mıdır?

-Söz konusu hibenin akıbeti nedir, herhangi bir yerde kullanılmış mıdır?”

KOVALAR: HİBE EDİLEN YOL VE ALTGEÇİT NEREDE?

DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar da, hibe edildiği belirtilen yol ve altgeçidi sordu. Kovalar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ı etiketleyerek, “ Kiğı-Sancak yolu ihalesini alan Ziver Holding sahibi Veysel Demirci, Bingöl’de 45 milyon değerinde yaptığı yol ve alt geçidi hibe ettiğini ve bu projeyi de sizlere arz ettiğini iddia ediyor. Bilginiz dahilinde olan ve hibe edilen yol ve altgeçit nerededir?” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 45, MİLYON, TL’LİK, YOL, VE, ALTGEÇİT, NEREDE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı