Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 00:01
 
67 ilde görme engellilere navibaston
Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı, aralarında Bingöl’ün de bulunduğu 67 ilde görme engelli vatandaşlara ‘Navibaston’ yazılı dağıtılacak.
GÜNDEM Haberi
67 ilde görme engellilere navibaston

Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden navibaston ile ilgili yapılan duyuruda, başvuruların kabul edileceği iller ve şartları açıklandı.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi 2018 yılı kapsamında devam ediyor. Proje kapsamında ilk defa kendi telefon cihazları üzerinden destek almak isteyen görme engellilere teknolojik yönden güncel Gören Göz desteği sunacak Gören Göz Yazılımı sağlanacaktır.

Gören Göz Projesi kapsamında daha önceden Gören Göz cihazı dağıtımı yapılmış 26 il ile birlikte 2018 yılı kapsamında Gören Göz Cihazı dağıtımı yapılan 41 ili kapsayacak şekilde toplam 67 ilde görme engelliler tarafından kullanılmak üzere 25.000 Gören Göz Yazılımı sağlanacaktır.
Gören Göz Yazılımı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilmeleri amacıyla tasarlanmış ve GPS alıcısı bulunan güncel akıllı telefonlara yüklenebilecek bir yazılımdır. Gören Göz Yazılımı, Android işletim sistemi için Android 5 ve üzeri, IOS işletim sistemi için IOS 9.3 ve üzeri sürümdeki akıllı telefonlara http://gorengoz.aile.gov.tr/ internet adresinden işletim sistemine göre indirilebilecektir.
Gören Göz Yazılımı için başvuru koşulları:
Gören Göz Yazılımı başvuruları, harita çalışması yapılan 67 il için alınacak olup, Gören Göz Yazılımı yalnızca bu 67 ilde kullanılabilecektir.
Gören Göz Yazılımı için başvuru koşulları şunlardır:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 12 yaş ve üzerinde olmak, Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı 70 ve üzerinde olmak, Görme engellinin Gören Göz Yazılımının dağıtımının yapılacağı 67 ilden birinde ikamet etmesi veya bu illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam ediyor olması gerekmektedir (Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak). Gören Göz Yazılımının çalışabileceği Android işletim sistemi için Android 5 ve üzeri, IOS işletim sistemi için IOS 9.3 ve üzeri sürümdeki akıllı telefona sahip olmak.  
Gören Göz Yazılımı için başvuru koşullarında sayılan şartlara sahip ve cihazın çalışacağı 67 ilde ikamet eden veya bu illerdeki eğitim kurumlarında eğitim gören görme engelliler Gören Göz Yazılımını http://gorengoz.aile.gov.tr/ internet adresinden kendi işletim sistemlerine göre indirilebilecektir.
YAZILIM NASIL YÜKLENECEK?
Gören Göz Yazılımı, Android işletim sistemi için Android 5 ve üzeri, IOS işletim sistemi için IOS 9.3 ve üzeri sürümdeki akıllı telefonlara http://gorengoz.aile.gov.tr/ internet adresinden işletim sistemine göre indirilebilecek.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 67, ilde, görme, engellilere, navibaston,
Yorumlar
Haber Yazılımı