Haber Detayı
25 Ocak 2022 - Salı 18:05
 
81 İLDE GERİ DÖNÜŞÜM YOLUYLA 250 KÜTÜPHANE YAPILDI
Okullarda geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla 81 ilde geri dönüşüm yoluyla 250 kütüphane yapıldı. Bingöl’ün ilk geri dönüşüm kütüphanesi Merkez Güveçli İlk ve Ortaokulunda oluşturuldu.
EĞİTİM Haberi
81 İLDE GERİ DÖNÜŞÜM YOLUYLA 250 KÜTÜPHANE YAPILDI

Okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak için 2021 yılı Ekim ayı sonunda başlatılan ve 31 Aralık 2021 tarihinde tamamlanan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında 16 bin 361 yeni kütüphane yapıldı. Mevcut kütüphaneler zenginleştirildi. Projeyle kütüphanelerdeki kitap sayısı, 28 milyondan 42 milyona yükseltildi.

Okullarda geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak için "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" ve "Sıfır Atık" projelerini birleştirerek 2022 yılı Ocak ayında 81 ilde geri dönüşüm yoluyla 250 kütüphane yapma kararı alındı.

Kütüphane kurmak için tüm illerde toplanan atık malzemeler atölyelerde idareci, öğretmen ve öğrenciler tarafından işlenerek çalışmalara başlandı.  Kullanılmayan paneller, tahtalar, sıralar, masalar, demirler, kâğıtlar, camlar, kasalar, kutular, lastikler, bilgisayar parçaları, müzik aletleri, dolaplar, kablo makaraları, ipler, tekstil malzemeleri sıfır atık projesi kapsamında öğretmen ve öğrenciler tarafından dönüştürülerek masa, kitaplık rafı, sandalye, sehpa, aksesuar ve aydınlatma ürünleri olarak kütüphanede kullanıma uygun hâle getirildi.

Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ağırlık verdikleri alanlardan birinin okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak olduğunu hatırlatan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları kaydetti:

"Okullar arası imkân farklarını azaltmak için Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde yürüttüğümüz 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesini iki ayda tamamladık. Bu kapsamda kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula yeni kütüphane yaptık. 2021 yılı sonunda kütüphanesiz okul kalmadı. Kütüphanelerdeki kitap sayısını da 28 milyondan yaklaşık 42 milyona yükselttik. Ayrıca, okullarımızda Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde devam eden sıfır atık projesini de bu proje ile birleştirerek Ocak ayında 81 ilde geri dönüşüm yoluyla oluşturulan 250 kütüphane yapmayı hedeflemiştik. 25 gün gibi kısa sürede bu hedefe ulaştık. Tüm illerimizde geri dönüşüm yoluyla oluşturulmuş en az bir kütüphane bulunuyor. 

33 kütüphane ile geri dönüşüm yoluyla oluşturulan en fazla kütüphaneye sahip olan kentimiz İstanbul oldu. Geri dönüşüm yoluyla yapılan 14 kütüphane ile İzmir ikinci, 13 kütüphane ile Antalya ve Muğla üçüncü sırada yer aldılar. Projeye katkı sunan tüm çalışma arkadaşlarımı, okul yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyorum."

BİNGÖL’ÜN İLK GERİ DÖNÜŞÜM KÜTÜPHANESİ GÜVEÇLİ’DE YAPILDI

Bakanlığın 81 ilde en az bir Sıfır Atık Kütüphane projesi kapsamında Bingöl’ün ilk dönüşüm kütüphanesi Güveçli İlk/Ortaokulunda yapıldı.

Kullanılmayan tahtalar, eski televizyonlar, bilgisayar kasaları, meyve/sebze kasaları, leğen, araba lastikleri gibi malzemeler kullanılarak kütüphane oluşturuldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 81, İLDE, GERİ, DÖNÜŞÜM, YOLUYLA, 250, KÜTÜPHANE, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı