Haber Detayı
03 Temmuz 2017 - Pazartesi 22:53
 
81 ile şap hastalığı genelgesi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Şap Hastalığı ile ilgili genelge yayınlandı. Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında sevk edilen hayvanlar, doğrudan kesime sevk edilecek.
GÜNDEM Haberi
81 ile şap hastalığı genelgesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca kamuoyu ile paylaşılan Milli Tarım Projesi kapsamında ülke hayvancılığının en büyük sorunlarından biri olan şap hastalığının tamamen ortadan kaldırılması için “Şap Hastalığından Aşılı Arilik Genelgesi” yayımlandı.

Genelgenin yürürlüğe gireceği 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerine yeni düzenlemeler getirildi. Sürecin sonunda Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) tarafından Türkiye, ilk etapta 2020 yılında şap aşılama uygulamasına dayalı şap hastalığından ‘aşılı ari bölge’ statüsü, 2023 yılında ise şap hastalığı ile mücadele için aşılama uygulamasına da gerek olmadan ‘aşısız ari bölge’ statüsüne geçme hedefi gerçekleşmiş olacak.

Genelgeye göre, iller arası yapılacak hayvan sevklerinde 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yeni uygulamalar yürürlüğe girecek.

Besilik ve damızlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde; hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacak. Sevk edilecek büyükbaş hayvanlar, son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci yapılan şap aşısı son 6 ay içerisinde yapılmış olması gerekecek. Hayvanlar, aşılandıktan 21 gün sonra sevk edilebilecek. Aşısız büyükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecek. İller arasında doğrudan kesimhaneye küçükbaş ve büyükbaş hayvan sevklerinde; hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacak.

Bakanlıkça, aşılı arilik hedeflenen 78 il, 01.01.2019 tarihinden itibaren ‘Şap Hastalığından Korunmuş Bölge’ olarak kabul edilecek ve bu tarihten itibaren 81 ilin tamamında, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında sevk edilen hayvanlar, tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın mezbahada doğrudan kesime sevk edilecek.

İl/ilçe müdürlüklerince büyükbaş hayvanlara yılda 2 kez, küçükbaş hayvanlara ise hastalık bölgelerinde aşılama yapılacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 81, ile, şap, hastalığı, genelgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı