Haber Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 18:35
 
AK PARTİ’DEN ÇEVRE GÜNÜ AÇIKLAMASI
AK Parti Bingöl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla kentparkta basın açıklaması yaptı. Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar’ın da katıldığı etkinlikte basın açıklamasını okuyan Çevre, Şehir ve Kültür Birim Başkanı Elif Tuba Boylu, AK Parti’nin çevreci bir parti olduğunu belirtti.
SİYASET Haberi
 AK PARTİ’DEN ÇEVRE GÜNÜ AÇIKLAMASI

AK Parti’nin; doğaya, çevreye ve bütün yaratılmışlara hürmet gösteren, onların haklarına saygı duyan, her canlının hukukunu koruyan bir anlayışı temsil ettiğini belirten Boylu, “ Milletimizin yüksek teveccühüyle ülkemize kesintisiz hizmet etme gururunu taşıyan AK Parti kadroları olarak ülkemizin son 19 yılına damgasını vuran çalışmalarımızı bu bilinçle ve büyük bir gayretle sürdürüyoruz.

Ortak geleceğimiz olan çevreye bakışımızı inanç ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçlü referanslar belirlemektedir. Şehirlerimizin merkezlerinde açık ve yeşil alanları herkes için erişilebilir kılan Millet Bahçeleri Projesi’ni hayata geçiren, tüm dünyanın gıptayla baktığı ve ilham aldığı Sıfır Atık Projesi’ni hızla gerçekleştiren, 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 22,7 milyon hektara ulaştıran ve ülkemizin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri haline gelmesini sağlayan, temiz denizlerimizin göstergesi sayılan mavi bayraklı plaj sayısını 127’den 519’a ulaştıran ve 2023’te dünya birinciliği hedefleyen, çevre dostu ulaşımı teşvik eden, atık su arıtma tesislerini tüm yurtta yaygınlaştıran, korunan alanlarımızı 2 kat arttıran AK Parti’miz gerçek anlamda çevreci kimliğini, gerçekleştirdiği her çalışmasıyla ve geleceğe dair güçlü hedefleriyle ortaya koymuştur” dedi.

AK Parti iktidarlarında şehirlerin, 2002 öncesi dönemde görmediği hizmetlerle buluştuğunu ifade eden Boylu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor; bunu yapan da biziz.” sözünün altını bugün buradan kalın çizgilerle bir kez daha çizmek istiyoruz. AK Parti’nin en önemli özelliği, hizmette sınır tanımaması ve siyasetini de eser üretme gayesi temelinde konumlandırmasıdır. Ülkemizin hangi köşesine, hangi şehrimize bakılırsa bakılsın işte bu büyük eserleri görmek mümkündür.

BİNGÖL’DE YAPILAN ÇALIŞMALAR-

Bugün sizlerle Bingöl’de yapılan çevre yatırımlarından bazılarını tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Bingöl de şehrin iki yakasını birleştiren ve kısa sürede tamamlanan Çapakçur viyadüğü yapıldı. Viyadüğümüzün iki yakasında kuru ve atıl durumlarda olan alanlarda peyzaj ve mimari çalışmalar yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu.

Belediyemizin ‘’ daha yeşil bir Bingöl’’ sloganıyla hareket edip peyzaj çalışmaları kapsamında bu yıl 150 bin bitki ve 5 bin fidan toprakla buluştu. Çapakçur viyadüğü başta olmak üzere kavşak ve orta refüjler çiçeklerle süslendi.

İlimizde her geçen gün artan park ve yeşil alanlar, bisiklet yolu, yürüyüş yolları halkımızın hizmetine sunuldu.

8 caddemiz, kent estetiğine uygun, şehri simgeleyen ve elektrik hizmetlerinde büyük oranda tasarruf sağlayan led aydınlatma sistemleri ile süslendi.

Belediyemizin çevre dostu enerji projeleri kapsamında belediyemizin elektrik ihtiyacını karşılamak için, Çevre yolunda 20 dönümlük arazi üzerine Güneş Enerji Sistemi (GES) 2952 panel kurularak hayata geçti.

Günlük 1 megawat/saat elektrik üretiliyor. Buradan elde edilecek aylık gelir ortalama 250 bin TL olacak.

Katı atık düzenli depolama sahasında oluşturulan “Çöpten enerji üretimi ve fermantasyon sistemi’’ ile günlük 130 ton katı atıktan 560 kilowat/saat elektrik üretiliyor. Buda günlük 1500 konutun aydınlatmasına yetecek enerjiye denk düşüyor.

6.350 metre yağmur suyu hattı, 1750 metre kanalizasyon hattı, 160 adet yağmur ızgarası, 10 bin 250 metre içme suyu hattı yapıldı.

Son 18 yılda Bingöl de 6 milyar 697 milyon TL DSİ yatırımı yapılarak 140 tesis hizmete alındı.

Son 18 yılda 114 dere ıslahı ile şehir merkezini ve 141 adet yerleşim yerini ve 97.739 dekar araziyi taşkınlardan koruduk

Bingöl’de son 18 yılda 71.018 dekar arazi sulamaya açıldı. Ve yıllık 40 milyon zirai gelir sağlandı.

Bingöl de baraj ve gölet kapasitesi 543 milyon metreküp hacmine ulaştı.

Sadece son 5 yılda 3milyon 800 bin fidan toprakla buluştu.

Mesire alanları, Çapakçur Vadisi, kent meydanı, ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ve modern sera projeleri devam etmekte.

Gördüğünüz gibi çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadar ortaya koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren AK Parti’miz dün olduğu gibi bugün de sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yoluna devam etmektedir. Bugün Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından farklı şehirlerimizde açılışı gerçekleştirilecek 11 Millet Bahçesi ve diğer yatırımlar, çevreye saygılı şehirler ilkesi doğrultusunda hayata geçirdiğimiz yeni eserler olarak milletimize kazandırılacaktır.

Bugün dünyamız, çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bizler, yarın daha geç olmadan bu gidişatı tersine çevirebilecek, yarınlarımız için bugünden inisiyatif alacak son nesiliz. Bu nedenle AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı olarak “Cemre” ismini verdiğimiz çevre gönüllüleri hareketini 81 ilimizde 1000 gencin katılımıyla başlattık. Cemre nasıl havaya, suya ve toprağa düşerse işte çevre gönüllüleri hareketimiz de böyle içimize düştü. Bugünden sonra Cemreler tüm şehirlerimizde çalışmalarını sahada sürdürecek. İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalması, kuraklık, aşırı hava olayları, kirlilik gibi küresel çevre sorunları karşısında Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla adımlar atmaya devam ediyoruz. İklim değişikliği bir süredir mücadele ve uyum çalışmalarının ulusal çapta ve uluslar arası platformda ele alındığı en önemli gündem maddelerindendir. Sn. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülkemizin küresel meselelerdeki liderliği ve öncü rolü çok önemli olmakla birlikte biliyoruz ki bu mücadele için tüm dünyanın, şehirlerimizin ve her bir vatandaşımızın ortak çabası gereklidir.

İşte bugün, yüreklerimizde htiğimiz bu sorumlulukla 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre gönüllüsü Cemrelerle birlikte buradan çok güçlü bir mesaj veriyoruz: Doğanın sahibi değil, bir parçası olduğumuz bilinciyle gelecek nesillerimize; yeşiliyle mavisiyle daha temiz bir çevre bırakmak, farkındalık ve duyarlılık sahibi bireyler yetiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , AK, PARTİ’DEN, ÇEVRE, GÜNÜ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı