Haber Detayı
05 Eylül 2018 - Çarşamba 18:22
 
“Ankara Güven Park gibi yapılsın”
HDP İl Genel Meclisi Üyesi Aydın Kaya, “Bingöl Belediyesine devredilecek il özel idaresi alanının, Ankara Güven Park modeliyle hiçbir ticari işletmeye devir edilmeden bakımının belediye tarafından üstlenilerek vatandaşın tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanacağı bir yeşil alana çevrilmesini umut ve talep ediyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Ankara Güven Park gibi yapılsın”

HDP İl Genel Meclisi Üyesi ve Grup Başkanı Aydın Kaya, il özel idaresi alanının, vatandaşların ücretsiz faydalanabileceği yeşil alana dönüştürülmesini beklediklerini ifade etti.

Bingöl’ün 2003 depreminden sonra dönüşüm fırsatı yakaladığını belirten Kaya, “Bingöl, 1 Mayıs 2003 depreminden sonra (Allah tekrar yaşatmasın) 2004 yılından beridir, belediye başkanlığı da mevcut iktidar partisinde olduğu için iktidar avantajlarından da yararlanma fırsatı yakaladı. Bingöl, zaten fiziki yapısı itibari ile yenilenmeye ve yeni bir şehir planlamasına ihtiyaç varken müthiş bir dönüşüm fırsatı yakaladı” dedi.

Değişimin faciaya dönüştüğünü belirten Kaya’nın açıklaması şöyle:

“Şuana kadar bu dönüşüm 80 oranında gerçekleşmiş bulunmaktadır. Maalesef değişim-dönüşüm bir faciaya dönüştü. Bir ilin nasıl yaşanılmaz kılınırın örneğidir Bingöl.

Başta, başka hiçbir geliri olmayan bütün hizmetlerini İller Bankasından aldığı payla gerçekleştiren Bingöl Belediyesi, İller Bankasındaki gelirine, uzun yıllara yayılan ipotek koydurarak sözde bütün Bingöl’ün alt ve üst yapısını yenileyecekti. Yapılan alt yapı aradan 3,5 yıl geçmeden şuan yenilenmeye muhtaç olmakla birlikte üst yapı içler acısı durumda. Halk bunu görüyor.

-AĞAÇ EKİLECEK YER BIRAKILMAMIŞ-

Yine TOKİ projesi tam bir ucube. Bingöl’de alternatif merkez olmaya aday Uydukent mahallesinin hali ortada. Mahalle girişinde 2 araç yan yana geçemez durumda. Ovanın imara açılması ayrı bir facia. Bu örnekler daha çoğalabilir. Dönüşümü biten bütün mahalleler için şunu söyleyebiliriz; imar boyutuyla tek tip bir anlayış hakim. Tüm mahallelerde 5 kat müsaadesi verildiği halde, bodrumlar yüzeyde yapılıp dükkân asma katlı getirilmiş ve bir de kaçak teras yapılarak hepsi 8 kata dönüşmüş durumda. Dönüşen her yerde caddeler genişletilmeden, hiçbir yerde ağaç ekilecek alan bırakılmamış.

-BİNGÖL’Ü YAŞANILMAZ BİR İL KILDILAR-

70’li yıllarda inşa edilen Bingöl’de kademeli bir şekilde tek katlı, 2 katlı ve 3 katlı olmak üzere planlı bir yapılaşma oldu.

Yine 90’lı yılların ortasında inşa edilen Uydukent mahallesi bu anlayışla inşa edilmişti. Yıl 2018, inşa edilen Bingöl, tek tip bir modelle daraltılarak dönüştürülmüş, yeterince yeşil alan, park alanı bırakılmamış. En önemlisi Bingöl’de müstakil yaşam alanı bırakılmadı. Ticari bir zihniyetle Bingöl’ü yaşanılmaz bir il kıldılar.

Şimdi tüm bunları neden söyleme gereği hissediyoruz; birincisi muhalefet partisi olarak halkımıza karşı sorumluluğumuzdan dolayı tatbikî. Biz muhalefet partisi olarak bu dönüşümün her aşamasında, alternatif projeler sunmakla birlikte ‘yapmayın, etmeyin bu şehri katletmeyin’ diye söylesek de anlatamadık. Buraya kadar söylediklerimiz artık telafisi olmayan faaliyetlerle ilgili dönüşüm sürecinde yapılan hatalardı. Bundan sonra dönüşecek olan yerlerde bunu ne kadar telafi edebilirizin derdindeyiz.  

3-4 yıldır Bingöl çarşı merkezinde değişim sürecine girildiği herkes tarafından gözlemleniyor. Bu paralelde kamusal alanlarla ilgili bazı gelişmeler, değişimler de yaşanmaktadır.

Bunların ilki hükümet konağının yıkılması ve bir kent meydanının oluşması beklentisi olmasına rağmen, başlarda yeni yapılacak valilik binasının, yıkılacak olan hükümet konağının yerine yapılması fikri idi. O dönemde il genel meclisinde HDP grubu olarak Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger ile yaptığımız görüşme neticesinde sunduğumuz alternatif öneri değerlendirilerek valilik binası şuan ki 1 Nolu Sağlık Ocağının yerine kaydırıldı.

Bir diğer değişim ve dönüşüm özellikle il genel meclisini bağlayan bir alan olan İl Genel Meclisi binasının olduğu yer. İl özel idaresi Düzağaç’ta yapılan yeni binasına taşınacağından, mevcut eski binanın satılması için il genel meclisinden daimi encümene yetki verildi.

 

Biz HDP olarak bu alanın satılmaması için il genel meclisine öneri sunduk. ‘Bingöl’de yukarıda aktardığımız bütün bu olumsuz dönüşümden sonra hiç olmazsa kent merkezine bir nefes aldıralım’ dedik.

Ayrıca herhangi bir geliri olmayan veya dar gelirli bir vatandaşın çarşıda ücretsiz oturabileceği hiçbir alan bulunmamaktadır. Bu durum dar gelirli vatandaşları çarşıya çıkamaz duruma getirmiştir. Dışarı çıkanlar da akşama kadar bir çile girdabına girmiş gibi dolanıp duruyor. Bir nebze de olsa bu soruna çözüm bulmak, kent merkezine bir soluk aldırmak, bölge sakinlerine bir yeşil alan oluşturmak için il genel meclis binası yeri ve arka kısmında bulunan tahta barakalara da bir çözüm bulunması için belirtiğimiz sorunlara cevap olabilecek bir proje ile alanın komple yeşil alana çevrilmesi yönünde bir öneri sunduk.

Önerimiz kabul görmeyip satılması yönünde bir karar alındı. Bunun üstüne HDP grubu adına bu önerimizi Belediye Başkanı Sayın Yücel Barakazi’ye akabilin de Valimiz Sayın Ali Mantı’ya yaptığımız ziyaretle aktarmamız neticesinde ilgili mercilerde de tartışılmaya başlanılan bu önerimiz kabul gördü.

Tahta barakaların bulunduğu alanın imarda yeşil alan olarak değiştirilip, şuan ki il genel meclisi binası alanının da yeşil alan olacak şekilde satılmasından vazgeçildi ve belediyeye 25 yıllığına devir edilmesi yönünde bir karar alındı. Bugün basından okuduğumuz kadarıyla bu alanın kulanım yetkisinin belediye başkanına verildiğini görüyoruz.

Biz HDP olarak bu alanın, Ankara Güven Park modeliyle hiçbir ticari işletmeye devir edilmeden, bakımının belediyece üstlenilerek vatandaşın tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanacağı bir yeşil alana çevrilmesini umut ve talep ediyoruz. Bundan sonraki süreçte bu alanın herhangi bir projeye çevrilmemesi için Bingöl kamuoyunu da sorumluluk alıp takip etmeye davet ediyoruz.

Çabamızı Bingöl kamuoyunun bilgisine sunuyor saygılarımızı iletiyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ankara, Güven, Park, gibi, yapılsın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı