Haber Detayı
04 Mart 2021 - Perşembe 17:56
 
AYDEMİR: AİHM KARARI UYGULANMALI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, AİHM kararının uygulanması gerektiğini söyledi.
- Haberi
 AYDEMİR: AİHM KARARI UYGULANMALI

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ile ilgili mecliste konuşma yaptı.

Aydemir, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Selahattin Demirtaş kararında özellikle de Yüksek Daire derhâl serbest bırakılması kararı verdi. Ben bir kez daha bu kürsüden Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyor ve hatırlatıyorum ki eğer mahkemeler hiyerarşisine inanıyorsanız yani yerel mahkemenin vermiş olduğu kararlara karşı bir üst mahkeme olan İstinaf Mahkemesi ve İstinaf Mahkemesinden sonra Yargıtay ve Yargıtayın üzerinde de -iç hukukta olan- Anayasa Mahkemesi var. Arkadaşlar, hukuk tahsil etmiş bütün insanlar, bütün hukukçular şunu çok iyi bilir ki: Bu, hiyerarşik bir yapıdır. Yani bu hiyerarşik yapı içerisinde, üst mahkemenin vermiş olduğu kararlara alt mahkemeler herhangi bir itirazda bulunmadan, kesin, kati suretle uymak zorundadırlar.

İşte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bizim iç hukukumuzda, Anayasa'nın 90'ıncı maddesinin son fıkrasına göre bir iç hukuk mahkemesi ve iç hukuk mahkemesinin en üstünde sayılmış ve kabul edilmiştir. Bunu kim kabul etmiştir? 1948 Avrupa Konseyinin kurucu üyesi olan ve Avrupa Konseyine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu kararları tanıyacağını ve bunların kendisini bağlayacağını imzalayan taraf ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti devleti bunu kabul etmiştir. Bu imza ne demektir arkadaşlar? Bu imza bir devletin namusu, onuru, haysiyetidir” diyerek, AİHM kararının uygulanması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , AYDEMİR:, AİHM, KARARI, UYGULANMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı