Haber Detayı
17 Mart 2021 - Çarşamba 18:33
 
AYDEMİR VAR SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Video Yarımcı Hakem (VAR) sisteminin araştırılmasını istedi.
SİYASET Haberi
AYDEMİR VAR SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

Meclise araştırma önergesi veren HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Türkiye’de ilk olarak 2018 yılında kullanılan VAR sisteminin, kullanılmaya başladığı günden itibaren tartışmaları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Aydemir, araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın ileri gelen liglerinin tamamında kullanılmaya başlanan VAR sistemi, birçok ligde yapılan bariz hatalar ve skora etki eden sonuçlar doğurmakla beraber tartışmaları saha sınırları içerisinde sonlandırmaktadır. Ancak Türkiye Spor Toto Süper Liginde tartışmaların boyutu saha sınırlarını aşmakta ve çok farklı boyutlarda tartışılarak ağır ithamlarla her geçen gün daha karamsar, güvensiz bir ortam yaratmaktadır.

Farklı futbol kulüplerinin yöneticilerinin, yine farklı tarihlerde dile getirdikleri iddialar kamuoyu tarafından yakından takip edilmektedir. Daha önce bir futbol kulübü yöneticisinin ‘elimizde VAR kayıtları mevcut bunları kamuoyu ile paylaşacağız’ iddiasından sonra farklı bir kulüp yöneticisinin ‘VAR protokolü bir örgüt tarafından kontrol edilip kaos yaratılmak isteniyor’ iddiasına tüm spor camiası ve Türkiye halkları şahitlik etmişlerdir.

Bununla beraber eski bir hakemin, çıktığı spor programında direkt TFF görevlilerinin isimlerini kullanarak bir kulübün şampiyon yapılmayacağı iddiasında bulunması gerginliği hat safhaya yükseltmiştir. TFF’nin bu iddialar akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuru her ne kadar önemli bir adım olarak görülse de çıkacak sonuçlar futbol kulüplerine gönül bağı ve tutku ile bağlı olan yurttaşları tatmin etmeyebilir.

Türkiye Süper Liginde devam eden şampiyonluk yarışının ileriki haftalarda olası hakem kararları ile şekil alabilmesi ihtimali büyük bir infiale sebebiyet verebilir. Spor camiasının taraflarının bir araya getirilerek TBMM bünyesinde Türkiye futbolunun başta VAR sistemi olmak üzere tüm sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Özellikle kulüpler birliği her futbol kulübünden bir temsilci ile bu araştırmaya katılıp; tartışmaya ve belirsizliklere mahal vermeden yıpratılan kurumlar güven tazelemeli, bundan sonra oluşabilecek kaos ortamının derhal önüne geçilmelidir.

Bütün bu gerekçelerden yola çıkarak, TFF VAR protokolü ile ilgili ortaya atılan iddiaların araştırılması, varsa ihmallerin ortaya çıkarılması, futboldaki sorunların giderilmesi ve olası toplumsal ihtimallerin önlenmesi için TBMM tarafından ivedilikle bir Araştırma Komisyonunun kurulmasını talep ediyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYDEMİR, VAR, SİSTEMİNİN, ARAŞTIRILMASINI, İSTEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı