Haber Detayı
23 Eylül 2022 - Cuma 17:58
 
BALIK ÖLÜMLERİNE KANALİZASYON SULARI NEDEN OLDU
Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, balık ölümlerinin, kanalizasyon sularının Göynük Çayına karışması nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
BALIK ÖLÜMLERİNE KANALİZASYON SULARI NEDEN OLDU

Bingöl Merkez Çeltiksuyu Köyü mevkiinden geçen Göynük Çayında yaşanan toplu balık ölümleri, vatandaşların tepkisine neden olurken, kurumlar tarafından bölgede inceleme yapıldığı belirtildi.

Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında ‘Bingöl’de Balık Ölümleri’ başlığıyla yapılan haber ve paylaşımlar üzerine kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla müdürlüğümüzce açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Söz konusu haber ve paylaşımlar üzerine müdürlüğümüz ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ilgili personelince 21-23.09.2022 tarihlerinde Çeltiksuyu Köyü Göynük Çayında inceleme ve denetimler gerçekleştirilmiştir.

Yapılan denetimler sonucunda, Çeltiksuyu Köyü kanalizasyon sisteminin doğal arıtma ile arıtılıp bölgeye deşarj edildiği; doğal arıtma sistemine gelen hatta tıkanıklık olduğu ve arıtmaya girmeden Göynük Çayına aktığı görülmüş olup söz konusu tıkanıklığın giderilmesi için İl Özel İdaresince gerekli çalışma başlatılmıştır” denildi.

Açıklamada, SÜTAŞ arıtma tesisi ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Ayrıca; SÜTAŞ’a ait arıtma sularının Merkezi Laboratuvar Sistemince atanan yetkili laboratuvarlar tarafından 15 günlük periyotlarla analizlerinin yapıldığı, yapılan analiz sonuçlarının müdürlüğümüze düzenli olarak sunulduğu, alınan analiz sonuçlarında standart değerler açısından herhangi bir aykırılık olmadığı tespit edilmiştir.

Göynük Çayı deşarj noktalarındaki denetim ve incelemelerimiz aralıksız devam etmektedir.”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALIK, ÖLÜMLERİNE, KANALİZASYON, SULARI, NEDEN, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı