Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 00:05
 
Bingöl’de tilki ve çakal avı yasak
Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu kararına göre, Bingöl’de tilki ve çakal avlamak yasak.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’de tilki ve çakal avı yasak

Merkez Av Komisyonu kararına göre, bıldırcın ve üveyik avı Bingöl’de 24 Ağustos’ta başlarken, kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı 19 Ekim 2019 tarihinde başladı.

Çil keklik, bu av sezonunda sadece Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Aksaray, Ankara, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Muş, Tokat, Van ve Yozgat illerinde yapılabilecek.

Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çullkuk avı yine, alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak ve saksağan avı  1 Mart 2019’da sona erecek.

-Yabani tavşan, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı avı 12 Ocak 2020’de sona erecek.

Av komisyonu kararına göre Bingöl genelinde tilki ve çakal avı tamamen yasak. Bu hayvanları vuranlara cezai işlem uygulanacak. Kaçak avcılara ve belirlenen kotalar dışında avlayanlara cezai işlem uygulanacak.

Doğu Anadolu bölgesindeki illerde, Bingöl’de tilki ve çakal, Erzurum’da çakal, kara tavuk, öret ardıç ve çulluk, Ağrı’da tilki ve çakal, Ardahan’da tilki, çakal, kaya sansarı, karatavuk ve kınalı keklik, Muş’ta kaya sansarı ve çakal, Tunceli’de çakal avı yasak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’de, tilki, ve, çakal, avı, yasak,
Yorumlar
Haber Yazılımı