Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:44
 
Bingöl’de yeşil alan miktarı düşük
Türkiye genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını yaklaşık 8 metrekare iken, Bingöl’de 3 metrekare düzeyinde. Bakan Kurum, yeşil alan miktarını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’de yeşil alan miktarı düşük

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ilimize 81 milyon metrekare büyüklüğünde millet bahçeleri yapacaklarını belirterek, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8’den 15 metrekareye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Kurum, “İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için yatırımı doğadan yana kullanıyoruz. Ülke genelinde korunan alan miktarımızı artırıyor, 81 ilimize 81 milyon metrekare büyüklüğünde millet bahçeleri, 22 ilimize ekolojik koridorlar yapıyoruz. Pandemi sürecini atlattıktan sonra millet bahçelerimizin açılışlarını Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle hep birlikte gerçekleştireceğiz. Genciyle yaşlısıyla 7’den 70’e bütün vatandaşlarımız millet bahçelerimizde tabiatla buluşacak ve huzurlu vakit geçirecek”

Yaya ulaşımına katkı sunmak için de 2023 yılına kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu yapacaklarını belirten Kurum, tüm bu çalışmalarla, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8’den 15 metrekareye, doğal alan oranını da yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkaracaklarını ifade etti.

BİNGÖL’DE YEŞİL ALAN MİKTARI DÜŞÜK

Bingöl’de son yıllarda artan yapılaşma nedeniyle şehir merkezindeki yeşil alanlar büyük ölçüde yok edildi. Bingöl’deki parklarla ilgili 2015 yılında araştırma yapan Mimar Güzin Tutal, “Bingöl ilinde toplam 18 adet park bulunmaktadır. Bu parkların toplamı 89.169 m²’dir. Ülkemizde kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı 6-8 m² arasında olmalıdır. Bingöl’de kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı (parklar olarak hesaplandığında) 2,9 m²’dir. Bu miktarın en az 6 m²’ye çıkartılması gerekmektedir” bilgisine yer vermişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’de, yeşil, alan, miktarı, düşük,
Yorumlar
Haber Yazılımı