Haber Detayı
20 Temmuz 2018 - Cuma 16:51
 
“Bingöl’de yılda 1 milyon 600 bin tavuk üretiliyor”
Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Bingöl’de 1 milyon 600 bin adet etçi broiler tavuk üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu ilimiz ve ülke ekonomisi için ciddi bir katma değerdir” dedi.
EKONOMİ Haberi
“Bingöl’de yılda 1 milyon 600 bin tavuk üretiliyor”

Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, bakanlıkça yürütülen "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında yapımı tamamlanan etçi tavuk kümeslerini ve yapımı devam eden modern damızlık sığır işletmelerini ziyaret ederek yatımcıların sorunlarını dinledi.

2015 yılında bakanlığımız tarafından KKYDP kapsamında hayvancılık barınaklarına hibe desteği verilmesiyle beraber Bingöl’de 9 etçi tavuk çiftliği ve 6 büyükbaş sığır işletmesinin kurulduğunu belirten Bahadır, modern hayvancılık işletmelerin hayvan refahını arttıracağını, böylece hem verim hem de kalitede artış yaşanacağını söyledi.

Bahadır, “Bu tesislerin ilimizde tarımsal gelirin çeşitlenmesi ve örnek teşkil etmiş olması açısından önemlidir. Bu potansiyelin artırılması için il müdürlüğümüzce çalışmalar tüm hızıyla devam ettirilecektir. Bu gün itibari ile ilimizde yılda 1.600.000 adet etçi broiler tavuk üretimi gerçekleşmektedir. Bu hem ilimiz ve ülke ekonomisi için ciddi bir katma değerdir.

Ayrıca sayıları 9 bulacak olan büyük baş hayvan işletmeleri de, Sütaş entegre büyük baş hayvancılık işletmesi ve faaliyet gösteren diğer süt ve et işleme tesislerinin ham maddesinin karşılanması açısından önemlidir, bu işletmelerdeki hayvan refahıyla ve modern teknikleri ile diğer işletmelere örnek olacaktır" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl’de, yılda, 1, milyon, 600, bin, tavuk, üretiliyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı