Haber Detayı
24 Ocak 2022 - Pazartesi 18:17
 
BİNGÖL HASTALIKTA ZİRVEYE OTURDU
Covid-19 vaka sayıları son bir haftada yüzde 100 artan Bingöl, artış hızının en yüksek olduğu il oldu.
SAĞLIK Haberi
BİNGÖL HASTALIKTA ZİRVEYE OTURDU

Sağlık Bakanlığı, haftalık vaka sayılarını açıkladı. Geçen hafta en fazla artışın yaşandığı il olan Bingöl, bu hafta da zirveyi bırakmadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8-14 Ocak tarihleri arasında il bazında 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısının yer aldığı insidans haritasını paylaştı. Son bir haftada Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 1571,46, Bingöl’de 1410,74 oldu.
Bakan Koca, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “8-14 Ocak arasında 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Bilgiler, haftalık insidans haritasında. 8-14 Ocak arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Bingöl, İstanbul, Bolu, Rize, Kocaeli, Erzurum, Ankara, Bilecik, Tunceli, Trabzon.”

BİNGÖL’DE YÜZDE 100 ARTIŞ YAŞANDI

Bingöl’de bir önceki hafta 100 binde 705,90 olan vaka sayısı, 8-14 Ocak tarihleri arasında yüzde 100 artarak 100 bin kişide 1410,74’e yükseldi.

Vaka sayılarının hızla arttığı Bingöl, en az aşı yapılan iller arasında yer alıyor. En az aşı yapılan 10 il şöyle; Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ.

KURALLAR HİÇE SAYILIYOR

Kış ayları ile birlikte vatandaşların kapalı alanlarda geçirdiği süre artarken, virüsün bulaş hızı da arttı. Sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarını hiçe sayan vatandaşlar, toplu ulaşım araçlarında maskesiz seyahat ederken, bulundukları toplu alanlarda da maske takmıyor. Vatandaşların duyarsızlığı virüsün yayılma hızını arttırıyor.

SAĞLIK MÜDÜRÜNDEN UYARI

İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, tablonun paylaşılmasının ardından açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı.
Tedbirlere uyulmadığı için artışın yaşandığını belirten Gündoğdu, “Sağlık Bakanımızın açıkladığı haftalık vaka sayısında ilimiz son bir haftada 700’lük artışla Türkiye’de en fazla artış gösteren iller arasında birinci sırada oldu. Yoğunluk açısından da İstanbul, Eskişehir’den sonra 3’üncü sıradayız. 100 binde bin 410 ile yüksek olan vaka sayımızda özellikle son dönemlerde kış şartlarının ağır geçmesi ve kapalı alanlarda toplu olarak bir arada bulunulması ve maalesef tedbirlere uyulmamasından dolayı çok hızlı yayıldığını görüyoruz” dedi.
Kış aylarından dolayı vatandaşların kapalı alanları tercih ettiğini ve bu nedenle vaka sayısının artmasında etkili olduğunu dile getiren Gündoğdu, “İlimizde aşı oranının da düşük olduğunu görüyoruz. Bu aşı oranının düşük olmasından kaynaklı olarak da vatandaşlarımızın daha semptomatik olarak hastalığı geçirmesi ve hastalığı geçirdiği sürenin uzamasından kaynaklı olarak bulaştırma riskinin de arttığını görüyoruz. Bundan dolayı hem hastalığı daha rahat geçirmek adına hem de bulaş riskini azaltmak adına bir an önce aşılarını yaptırmayanların aşılarını yapmalarını ve hatırlatma dozunun da yapılmasını rica ediyorum. Bundan sonraki süreçte ilimiz ve bölgede yoğun kış şartlarından dolayı kapalı alanlarda bir süre daha vatandaşlarımızın beraber zaman geçirmesinden kaynaklı olarak bu bulaş riskinin devam edeceği, semptom gösteren kişilerin kapalı alanlara ve yoğun yerlere girmemesi, kendini izole etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL, HASTALIKTA, ZİRVEYE, OTURDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı