Haber Detayı
26 Haziran 2021 - Cumartesi 12:59
 
BİNGÖL’ÜN CİĞERLERİ YANDI
Genç İlçesi Güzeldere ve Dedebağı köylerinde çıkan orman yangını, yetersiz müdahale nedeniyle geniş bir alanı yok etti
- Haberi
BİNGÖL’ÜN CİĞERLERİ YANDI

Bingöl’de her yıl yaz aylarında binlerce hektar ormanlık alan yangınlarla yok oluyor. Genç İlçesi Güzeldere ve Dedebağı köylerinde Cuma günü öğle saatlerinde başlayan orman yangını, günlerce devam ederken, yangın 2 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 25 yangın işçisi ve 5 iş makinası ile söndürülmeye çalışıldı.

Bingöl ekiplerinin çabasına rağmen müdahalenin yetersiz olması nedeniyle yangının kapladığı alan gün geçtikçe büyürken, yetkililer yangına yeterince duyarlılık göstermedi. Bir helikopterin gelmesi, günler dürdü.

Yangın, Orman yangınıyla ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, “Genç Güzeldere ve Dedebağı köylerinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınına, Orman İşletme Müdürlüğümüze ait 2 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 25 yangın işçisi ve 5 iş makinası ile müdahale çalışmaları devam etmektedir” denildi.

BÖLGEDE 1 TANE HELİKOPTER YOK

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan benzer yangınlar için bölgede yangın söndürme helikopterinin konuşlandırılması talep edilirken, bu talep yetkililerce karşılık bulmadı. Günlerdir devam eden yangın, havadan müdahalenin gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu. Tarım ve Orman Bakanlığınca orman yangınları için tahsis edilen helikopterler batı illerinde konuşlandırılırken, bölgede 1 tane dahi yangın söndürme helikopteri bulunmuyor.

Helikopter olmaması ve karadan müdahalenin yetersiz kalması nedeniyle binlerce hektarlık alan küle döndü, ormanda yaşayan canlıların telef oldu. Tarım ve Orman Bakanlığının, bölge illerinde çıkan yangınlar için bu bölgeye de yangın söndürme helikopteri konuşlandırması gerekiyor.

MUĞLA’DA 10, ANTALYA’DA 3 HELİKOPTER MÜDAHALE ETTİ

Bingöl ile eş zamanlı olarak Antalya’nın Kaş İlçesi Üzümlü Köyünde de orman yangını çıktı. Orman Genel Müdürlüğü, saat 14.10’da çıkan yangına 14.25’te ilk müdahalenin gerçekleştirildiğini, yangına 3 yangın söndürme helikopteri, 5 ilk müdahale aracı, 2 dozer ve 36 arazöz ile müdahale edildiğini belirtti.

Dün Muğla Marmaris-İçmeler’de çıkan orman yangınına da, 10 helikopter, 4 ilk müdahale aracı, 1 dozer ve 78 arazöz ile müdahale edildi.

Bingöl’de ise 2 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 25 yangın işçisi ve 5 iş makinası ile müdahale edildi. Ormanlar iki gün boyunca yandıktan sonra tepkiler üzerine Cumartesi günü akşam saatlerinde Bingöl’e helikopter gönderilebildi.

Orman Genel Müdürlüğü, günler sonra Bingöl’de çıkan yangınla ilgili şu paylaşımda bulundu: “Memleketin dört bir yanı yeşil vatan, vatanı savunmaya devam.  Bingöl’de çoğunluğu otluk ve makilik olan bölgede çıkan yangına havadan müdahale ettik. 5 arazöz, 2 dozer, 2 loder, 1 greyder ile birlikte kara gücümüz var gücüyle mücadelesini sürdürüyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’ÜN, CİĞERLERİ, YANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı