Haber Detayı
14 Haziran 2021 - Pazartesi 18:13
 
“BÖLGEDE HER 3 GENÇTEN 2’Sİ İŞSİZ”
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de her 3 gençten 1’inin, Doğu-Güneydoğu’da ise her 3 gençten 2’sinin işsiz olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
“BÖLGEDE HER 3 GENÇTEN 2’Sİ İŞSİZ”

Geçtiğimiz hafta Bingöl’e gelen CHP heyetinde yer alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bölge ziyaretleriyle açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl ve Diyarbakır illerini ziyaret ettiklerini belirten Tanrıkulu, “Buralarda ziyaretler gerçekleştirdik, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, vatandaşlarla görüştük. Ben Muş, Bingöl, Diyarbakır illerine gittim. Görüştüğümüz herkes şikayetçi. İnsanların nefes alacağı bir ortam kalmamış. Siyasi olarak da kalmamış, ekonomik olarak da kalmamış. Türkiye’de her 3 gençten 1’i işsiz, bölgede ise her 3 gençten 2’si işsiz, yani iki katı işsizlik var. Buna bağlı umutsuzluk var. Bölgenin kalkınmasına dönük, üretime dönük yatırım maalesef yok. Gençler yoksul, umutsuz, cep harçlıkları yok. Esnafların mağduriyeti devam ediyor” dedi.

Kürtlerin eşit yurttaşlık çerçevesinde yaşamak ve yönetime ortak olmak istediğini belirten Tanrıkulu,

“Ayrımcı bir muameleye tabi tutulmak istemiyorlar. Düşmanlaştırıcı bir siyasetin muhatabı olmak istemiyorlar, bu kadar açık ve net. Siyasetten de beklentileri bu. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi güvenlik eksenli bir düzen yarattı. Buradan ifade ediyorum, Türkiye’de Kürt meselesini çözmeyen, çözemeyen siyasi partiler, iktidarlar çözülmüştür, Adalet ve Kalkınma Partisi de çözülüyor.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak iddialıyız, barış odaklı bir siyasetle, cesaretle, vicdanımızla Kürt meselesini çözeceğiz, bu konuda adım atacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BÖLGEDE, HER, 3, GENÇTEN, 2’Sİ, İŞSİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı