Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 17:56
 
Bu destekten Bingöl yararlanamadı
Bakan Pakdemirli, “IPARD kapsamında, son 10 yılda sağladığımız 5,1 milyar lira hibe ile 16 bin 103 projeyi destekledik. Kırsalda, 11 milyar liralık yatırım, 70 bin yeni istihdam oluşturduk” dedi. Bu destekten Bingöl yararlanamadı.
EKONOMİ Haberi
Bu destekten Bingöl yararlanamadı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, IPARD-2 Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programı 10. Başvuru Çağrısı tanıtım toplantısında konuştu. 'Türkiye'nin kalkınması, kırsalın kalkınmasından geçer' diyen Bakan Pakdemirli, "İşte bu nedenle tarımın, gıdanın, hayvancılığın, suyun ve ormanın olduğu bu Bakanlıkta, kırsal bizim buluşma noktamız, ortak hedefimizdir" dedi.

Bugün nüfusumuzun yaklaşık yüzde 25'inin yaşadığı kırsal alanlarda, sürdürülebilir kalkınmanın temel hedef olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, kırsala 4 koldan destek verildiğini belirtti. Pakdemirli, “Ekonomik Yatırımlar, IPARD, ORKÖY ve Uzman eller projeleriyle kırsalı dört bir koldan destekliyoruz. Son 2,5 yıldır toplam 35 Bin projeye, 3,3 Milyar Lira destek verdik, kırsalda 104 Bin vatandaşımıza istihdam sağladık” dedi.

"KIRSALDA SON 10 YILDA, 11 MİLYAR LİRALIK YATIRIM, 70 BİN YENİ İSTİHDAM OLUŞTURDUK"

IPARD kapsamında 42 ilde, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda 16 sektördeki yatırımlara, konularına göre değişmekle birlikte 40 ile 70 arasında hibe sağlanıyor.

Bakan Pakdemirli, IPARD kapsamında, son 10 yılda önemli mesafeler kat edildiğini belirtti; "Sağladığımız 5,1 Milyar Lira hibe ile 16.103 projeyi destekledik. Kırsalda, 11 Milyar Liralık yatırım, 70 bin yeni istihdam oluşturduk. Oluşturulan istihdamın tamamının kırsal bölgelerde olduğu dikkate alındığında, IPARD'ın yerel kalkınmaya sağladığı katkıları daha net görebiliriz."

IPARD Yatırımlarında Kadın ve Gençlere Pozitif Ayrımcılık

IPARD kapsamında kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıldığını da vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Kadın girişimcilerin projelerine ilave puan vererek, proje seçim aşamasında öne çıkmasını sağlıyoruz. Bugüne kadar IPARD kapsamında 3.865 kadın yatırımcının projesini toplam 1 Milyar 263 Milyon Lira hibe ödedik. Yine 40 yaşın altındaki genç yatırımcılara hayvancılık tedbirinde ilave puan vererek daha fazla hibe almasını sağlıyoruz. IPARD kapsamında destek verdiğimiz projelerin 61 'i genç girişimcilere aittir. Amacımız kadın ve gençleri kırsalda tutmak, kendi işlerini kurmalarına destek olmaktır" dedi.

Bu desteklerden, 42 il yararlanırken, tarım ve hayvancılık bölgesi olarak lanse edilen Bingöl, yıllardır bu destekten mahrum bırakılıyor. Konu defalarca gündeme getirilmesine rağmen, Bingöl IPAD programına dahil edilmedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, destekten, Bingöl, yararlanamadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı