Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 12:37
 
“BUĞDAY EKİM ALANLARI 9 MİLYON DÖNÜM AZALDI”
Yeniden Refah Partisi Bingöl İl Başkanı Fahrettin Özdemir, son 18 yılda tarım alanlarında 35 milyon dönüm, buğday ekim alanlarında 9 milyon dönüm azalma olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
 “BUĞDAY EKİM ALANLARI 9 MİLYON DÖNÜM AZALDI”

Yeniden Refah Partisi Bingöl İl Başkanı Fahrettin Özdemir, tarım verileri ile ilgili açıklama yaptı. AKP hükümetinin son 18 yılda uyguladığı tarım politikasını iyi anlayabilmek için, TÜİK verilerine bakmakta fayda olduğunu ifade eden Özdemir, “Tarım alanlarında toplam 35 milyon dönüm alan tarım arazisi olmaktan çıkarılmıştır. 15 milyon dönüm arazi artık nadasa bile bırakılmamaktadır. Sebze ekim alanlarında yaklaşık 2,1 milyon dönüm bağlık alanlarda 1,13 milyon dönüm arazi azalmaları olmuştur. Sadece buğday ekim alanlarındaki azalma 9 milyon dönümdür. Özellikle tahıl üretimlerinde oldukça ciddi azalmalar olmuştur. Sadece son beş yılda buğday üretiminde 3,6 milyon ton azalma olmuş ve 2019 yılı buğday üretimi 19 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Hükümetin 2002 yılında yaptığı buğday ithalatı yaklaşık 1,1 milyon ton iken bu değer 2019 yılı sonunda 9,8 milyon tona çıkmıştır. Bu değerleri gördükten sonra, tarlası hacizli, traktörü elinden alınmış, Tarım Kredi Kooperatiflerinde borca boğulmuş, üretim yapamayan, yaptırılmayan Türk çiftçisinin, köylüsünün perişan halini hayal etmek zor değildir. Bütün bunlardan daha garip olanı ise hükümetin buğday alımlarındaki ortalama ithalat fiyatları Dünya buğday fiyat ortalamasının daima daha üzerinde olmuştur” dedi.

Özdemir, şunları söyledi: “Uluslararası Tahıl Konseyi ve TUİK verilerine göre 2002-2019 yılları arası, 18 yılın fiyat ortalamaları arasındaki fark, ton başına 54,6 dolardır. Belirtilen yıllar arasında ithal edilen toplam buğday miktarı yaklaşık 63,2 milyon ton olduğundan, zarar 3,5 Milyar dolardır. Bu durum yetkililerce özellikle incelenmelidir. Aynı araştırma, ithal edilen bütün tarım ürünleri için mutlaka araştırılmalı ve ülkeyi milyarlarca dolar zarara uğratan sorumlular cezalandırılmalıdır. Sadece, Tarım ürünlerinin ithalatları için fazladan ödenen paralar Türkiye’nin köylü ve çiftçisine aktarılsaydı bile çiftçi ve köylülerimiz bu kadar perişan olmazlardı.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “BUĞDAY, EKİM, ALANLARI, 9, MİLYON, DÖNÜM, AZALDI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı