Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 18:03
 
CAMİ İÇİN YER TALEBİ
Karşıyaka Mahallesinde vatandaşlar, emniyet lojmanlarının yıkıldığı boş alanın bir kısmının cami için tahsis edilmesini istedi.
GÜNDEM Haberi
CAMİ İÇİN YER TALEBİ

Geçtiğimiz günlerde Bingöl Müftülüğü tarafından ildeki 7 cami, deprem açısından riskli oldukları gerekçesiyle kapatıldı.

Bu camilerden biri de Karşıyaka Mahallesinde bulunan Hz. Osman Camii oldu. Deprem açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle caminin yıkılacağının belirtilmesi üzerine bazı mahalle sakinleri, yeni yer arayışına girdi. Karşıyaka Mahallesi sakinleri, yıkılması planlanan Hz. Osman Camii için, emniyet lojmanlarının yıkılmasıyla boş kalan alanın bir kısmının tahsis edilmesini istedi. Mahallesi sakinleri, yer tahsisi için yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.

Bingöl’deki 7 camide, beton kalitesinin yeterli olmadığı, cami inşaatlarında kullanılan demirlerin nervürsüz düz demir olduğu, mevcut kolon ve kiriş ebatlarının güncel deprem yönetmeliğine uygun olmadığı tespit edilmişti.

Deprem açısından riskli oldukları belirtilen Karşıyaka Mahallesi Hz. Osman Camii, Simani Mahallesi Hz. Ebubekir Camii, Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii, Yenimahalle Camii, Eski Terminal Camii, Sanayi Camii ve Saray Mahallesi Selim Atala Camii kapatılmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CAMİ, İÇİN, YER, TALEBİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı