Haber Detayı
18 Haziran 2021 - Cuma 20:08
 
Çaytepe’de su sorunu
Genç İlçesi Çaytepe Köyünde aynı evden üç kişi COVİD 19 hastalığına yakalandı. Köyde kangren haline gelen su sorunu, karantinadaki ailenin hayatını çekilmez hale getirdi.
- Haberi
Çaytepe’de su sorunu

Köyde yaşayan Başçık ailesi yaklaşık bir haftadır karantinada. Aile mensubu Veysel Başçık, yaptığı açıklamada, hayatlarının hastalık ile birlikte çekilmez bir hal aldığını söyledi.

Başçık, şunları söyledi: "Bingöl ili Genç ilçesi Çaytepe köyünde ikamet etmekteyim. Köyümüzde yıllardır yaşanan içme suyu sorunu son yıllarda daha şiddetli bir şekilde yaşanmaktadır. Yıllar içinde geçici çözümler (sondaj vb) bulunmaya çalışılmışsa da devletin kaynaklarını heba etmekten öteye gitmemiştir. Su kaynakları bakımından coğrafyamızda yeterli kaynaklar bulunmasına rağmen kangrenleşmiş bu soruna kalıcı çözümler bulunamamıştır. Öyle ki kısa sürede çözülebilecek bu sorun yıllardır devam ettiği için bölgeden yoğun bir göçün de önüne geçilememiştir.

 Özellikle covid-19 salgını sürecinde temizlik kaynağı olan suya yeteri kadar ulaşamamak bizleri hem üzmekte hem tedirgin etmektedir. Şu an aynı evde covid testleri pozitif çıkan bir aile olarak evimizde su olmadığını ifade etmek isterim. Zorunlu ve vicdani olarak karantina sürecine uymakla beraber temiz suyumuz olmadığı için zor durumda olduğumuzu, acilen ve kalıcı olarak temiz suya ihtiyacımız olduğunu ifade etmek isterim. Bizleri bu çağda bir damla suya muhtaç eden, yüz yıldır çözümleri yanı başımızdayken bu sorunu çözmeyen, kalıcı çözümler bulmak yerine milyonlarca lira devlet kaynağını geçici ve sonuçsuz çözümlere yönlendirip kaynakları heba eden, bu kaynakların nereye harcandığını, nasıl sonuçlandırıldığını denetlemeyen, her seçim öncesi köylüye bu sorun üzerinden vaatler veren, umut tacirliği yapan, bölgeyi kaderine terk edip kulaklarını tıkayan, en zor zamanımızda bizi yaşam kaynağından mahrum eden herkese, sisteme, siyasilere, bürokratlara yazıklar olsun.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çaytepe’de, su, sorunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı