Haber Detayı
17 Ocak 2022 - Pazartesi 17:58
 
ÇİFTÇİ EKİM YAPAMAZ HALE GELDİ
Girdi maliyetlerinden dolayı çiftçilerin ekim yapamadığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Karaarslan, gübre ve mazot fiyatlarının düşürülmesi çağrısı yaptı.
EKONOMİ Haberi
ÇİFTÇİ EKİM YAPAMAZ HALE GELDİ

Bingöl Ziraat Odasında düzenlenen yönetim kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapan oda başkanı Mustafa Karaarslan, gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çekti, artan girdi maliyetlerinin tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini vurguladı.

Karaarslan, gübre, mazot ve enerji maliyetlerindeki artışların, tarımsal üretimi ve çiftçileri ciddi anlamda olumsuz etkilediğini belirterek, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

“GÜBRE KULLANAMAZSA TARIMSAL ÜRETİM VE VERİMLİK DÜŞECEK”

Çiftçinin zor günlerden geçtiğine dikkat çeken Karaarslan, çiftçinin gübre zamları ile birlikte daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Yüksek fiyat artışlarından dolayı çiftçilerin ihtiyaç duyduğu gübreyi kullanamazsa tarımsal üretim ve verimliliğin düşecek. Tarımsal üretim ve verimliliğin düşmesi, hem gıda fiyatlarının artmasına neden olacak hem de gıda ihtiyacını karşılamada tamamıyla dışa bağımlı hale gelmemize sebep olacaktır. Gübre fiyat artışında sadece çiftçiler olumsuz etkilenmeyecektir. Tarımsal üretim ve verimlilik, ülkenin ekonomik durumu, bir bütün olarak ülkemiz ve toplumsal kesim olumsuz etkilenecektir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİ, EKİM, YAPAMAZ, HALE, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı