Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 17:07
 
DEPREM RİSKİNİ AZALTMAK EN ACİL İŞTİR
Deprem risklerini azaltmanın Bingöl’de yapılabilecek en hayırlı, en acil iş olduğunu belirten Vali Ekinci, “Depreme dair gösterilecek hassasiyet önceliğimizdir. Merkezden en ücra köşelere kadar olmak üzere ilin tamamını kapsayacak şekilde risklerimizi masaya yatıracağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
DEPREM RİSKİNİ AZALTMAK EN ACİL İŞTİR

Bingöl’de İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Vali Kadir Ekinci başkanlığında yapılan toplantıda, afet risklerini tanımlamaya ve azaltmaya yönelik hedef, strateji ve eylemlerin belirlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Toplantıda konuşan Vali Kadir Ekinci, İl Afet Risk Azaltma Planının İçişleri Bakanlığının yeni projelerinden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Öncelikle yapmamız gereken mevcut riski azaltmaktır. Bunu yaşayacağımızı biliyoruz. Yaşadığımız zaman da Allah korusun evlerin yıkılması, işyerlerinin talan edilmesi bizim için önemli değildir. Önemli olan, afet alanında bir insanımızın dahi burnunun kanamaması, en küçük bir zarar görmemesidir. Dolayısıyla tüm çalışmalarımızı ve gayretlerimizi bu hedef üzerine kurguluyoruz. İnsanımızı bu konuda uyarmak, bilgilendirmek ve birlikte tedbirler alarak muhtemel afet ve acil durumları en az zarar ile atlatmak istiyoruz inşallah. Vatandaşlarımızın bu konudaki eksikliklerini ve ihtiyaçlarını valilik ve belediye olarak vereceğimiz desteklerle birlikte aşmayı hedefliyor ve planlıyoruz.”

Bingöl’de afet riski azaltma planı hazırlayacaklarını belirten Vali Ekinci, “Malumunuz her afet sonrasında devletimiz ilgili kurumları ve elemanları ile en kısa zamanda afet yerinde kurtarma ve iyileştirme çalışmalarına başlıyor. Kısa zaman sonra afetzedeler için konut ve işyeri gibi ihtiyaçları giderebiliyor. Hamdolsun devletimizin güçlü imkanları ile bunlar bir şekilde yapılabilir. Ama Allah korusun bir can kaybını yerine koymamız mümkün değildir. Hal böyle olunca da tüm çalışmalarımızı özenle ve öncelikli olarak yapmamız gerekiyor. Bu Bingöl’de yapılabilecek en hayırlı, en acil iştir. Depreme dair gösterilecek hassasiyet önceliğimizdir.

Dolayısıyla İçişleri Bakanlığımız bu konuyla alakalı hem bir farkındalık oluşturmak hem de konu ile ilgili tekrar tekrar hafızaları canlandırıp ilgili kurumların ne yapacaklarını tekrar gözden geçirmesi adına çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ettirecektir. Bu kapsamda da yeni bir plan hazırlama ihtiyacı duyuldu. Bu çalışmayı bizler de ‘İl Afet Risk Azaltma Planı’ adı altında Bingöl’de hayata geçiriyoruz inşallah. Merkezden en ücra köşelere kadar olmak üzere ilin tamamını kapsayacak şekilde risklerimizi masaya yatıracağız. Ortaya çıkacak risk haritası ve envanteri karşısında neler yapabileceğimizi, ne tür tedbirler alabileceğimizi değerlendirecek; buna dair planlarımızı hazırlayıp uygulayacağız. Bu çalışmalara bağlı olarak ilgili birimlere, ilgili bakanlıklara sürece dair taleplerimizi sunacağımız inşallah.

Son olarak şunu da ifade etmek isterim. Afetlere karşı gücümüzü, dayanıklılığımızı ve tedbir katsayısını arttırma konusunda, Bingöl’deki bütün kurumların eşgüdüm halinde çalışmasının çok önemli olduğunu unutmayalım” diye konuştu.

Toplantı, AFAD İl Müdürü Kerem Oruk tarafından yapılan ‘İl Afet Risk Azaltma Planı’ bilgilendirme sunumunun ardından öneri ve değerlendirmeler ile sona erdi.

Toplantıya, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Belediye Başkan V. Yaşar Demir, Vali Yardımcısı Murat Kaplay, 7 ilçe kaymakamı, ilçe belediye başkanları, AFAD İl Müdürü Kerem Oruk, ilgili kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEPREM, RİSKİNİ, AZALTMAK, EN, ACİL, İŞTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı