Haber Detayı
06 Eylül 2022 - Salı 17:12
 
DEVLET HASTANESİNDE KAPALI AKCİĞER AMELİYATI YAPILDI
Bingöl Devlet Hastanesinde uzun bir aradan sonra Op. Dr. Muhyettin Aslan tarafından VATS yöntemi ile kapalı akciğer ameliyatı gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
DEVLET HASTANESİNDE KAPALI AKCİĞER AMELİYATI YAPILDI

Akciğer hastalıkları ve göğüs kafesi içindeki birçok hastalığın teşhis ve tedavisinin açık ameliyat ile değil, kapalı ameliyatlar, minimal invazif cerrahi gibi isimlerle adlandırılan video yardımlı torakoskopik cerrahi [VATS (video assisted thoracoskopic surgery) işlemi, Bingöl Devlet Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Muhyettin Aslan tarafından gerçekleştirildi.

Başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden Op. Dr. Muhyettin Aslan, “Geçen hafta yaptığım kapalı akciğer ameliyatı (VATS) ile hastamın sağ akciğerinde oluşmuş bül dediğimiz hasarlı parankim kısmını çıkardık. Hastayı şifa ile taburcu ettik. Son yıllarda akciğerin birçok yapılan ameliyatlarında açık cerrahinin yerini artık VATS almıştır. Hasta için daha az ağrı, erken taburculuk ve ciltte daha küçük bir kesi olması VATS'ın daha çok tercih edilmesini arttırmıştır. Özellikle sigaranın yıllarca akciğerde oluşturduğu büllerin neden olduğu pnömotoraks (akciğer sönmesi) sık görülmektedir. Pnömotoraks, akciğerde sıvı(plevral sıvı), benign veya maling nodul, kistik lezyonlarda VATS tercih edilebilir. Kapalı akciğer ameliyatları konusunda Ankara'daki hocalarımızın bilgi ve tecrübelerinden öğrendiklerimizi inşallah Bingöl ilimizde de artık uygulamaya başladık” dedi.

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü de, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Hastanemizde imkanlar dahilinde hizmetlerimizi daha iyi hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu operasyonda emeği geçen, başta hekimimiz Op. Dr. Muhyettin Aslan olmak üzere tüm ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

VATS Nedir?

Akciğer hastalıkları ve göğüs kafesi içindeki bir çok hastalığın teşhis ve tedavisinin açık ameliyat ile değil, kapalı ameliyatlar, minimal invazif cerrahi gibi isimlerle adlandırılan video yardımlı torakoskopik cerrahi [VATS (video assisted thoracoskopic surgery )] ile yapılmasıdır.

Fuat OTLAK

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEVLET, HASTANESİNDE, KAPALI, AKCİĞER, AMELİYATI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı