Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 18:00
 
DOĞA DÜŞMANLARI KÖYLÜLERİ BEZDİRDİ
Metan köylüleri, doğa düşmanlarına isyan etti: Artık kimse köyümüze gelmesin!
GÜNDEM Haberi
DOĞA DÜŞMANLARI KÖYLÜLERİ BEZDİRDİ

Bingöl’de bahar aylarının gelmesiyle birlikte insanlar doğada daha fazla zaman geçirmeye başladı. Doğal güzellikleri, Kız Gölü, su kaynakları ve barındırdığı endemik bitkilerle Bingöl’ün önemli güzelliklerinden biri olan Metan bölgesi de, sık sık kullanılan yerlerin başında geliyor.

Son zamanlarda bölgeye gidip mantar, Işkın gibi otları toplayarak bölgede piknik yapan vatandaşlar, artıklarını doğaya, su kaynaklarının içine atarak bölgeden ayrılıyor. Kullandıkları doğaya karşı vahşice kirlilik oluşturan vatandaşlar, köylüleri de bezdirdi.

Doğanın ve su kaynaklarının çöpler içinde bırakılmasına tepki gösteren Metan köyü sakinleri, artık köylerinde piknik yapılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.

Yıllarca köylerinin meralarının kullanılmasına ses çıkarmadıklarını belirten köylüler, “Artık doğa düşmanlarına tahammülümüz kalmadı. Bölgeye gelerek doğanın her türlü nimetinden faydalananlar, ayrıldıklarında pisliklerini, artıklarını, çocuklarının bezlerini doğaya, kaynak sularının içine bırakarak ayrılıyor. Metandan çıkan su, şehrin içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Bu suyun içine çöpler, atıklar bırakılıyor. Çocuk bezleri, plastik poşetler, kaplar, gelişi güzel doğaya atılıyor. O çöpleri doğaya, su kaynağının içine hangi mantıkla atmışlar anlayamıyoruz. Bunu yapan insan olamaz” dediler.

“KİMSE KÖYÜMÜZE GELMESİN”

 Metan köyü sakinleri, doğaya ve su kaynaklarına atılan çöpler nedeniyle bundan sonra hiç kimsenin köylerine piknik için gitmesine izin vermeyeceklerini belirttiler.

Köy sakinleri, şunları söyledi: “Doğaya, doğal kaynaklarımıza karşı bu talan, bu kirlilik devam ettiği sürece hiç kimsenin köyümüze gelip piknik yapmasına izin vermeyeceğiz. Tüm Bingöl halkına çağrıda bulunuyoruz, hiç kimse bu süreçte köyümüze gelmesin, zahmet edip oraya kadar benzin yakmasın. İnsanlar ya doğayı insanca kullanmayı öğrenecek ya da doğal güzelliklerden mahrum kalacak. Herkese açık çağrımızdır, kimse köyümüze gelmesin.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOĞA, DÜŞMANLARI, KÖYLÜLERİ, BEZDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı