Haber Detayı
25 Ocak 2022 - Salı 18:17
 
EN FAZLA ÇIĞ OLAYI BİNGÖL’DE YAŞANDI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, olumsuz hava koşulları nedeniyle çığ olaylarına karşı uyarırken, 1950-2019 yılları arasında en fazla çığ olayının Bingöl’de meydana geldiği belirtildi.
GÜNDEM Haberi
EN FAZLA ÇIĞ OLAYI BİNGÖL’DE YAŞANDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çarşamba gününden itibaren yoğun kar yağışının devam edeceğini bildirdi.

Meteorolojiden yapılan açıklamada, “26.01.2022 Çarşamba günü ilk saatlerden itibaren doğu kesimlerde görülecek kar yağışlarının, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bingöl çevreleri ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve Batman illerinin kuzey çevrelerinde yoğun olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, yüksek kar örtüsünün olduğu yerlerde çığ riski, yüksek kesimlerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

BİNGÖL VALİLİĞİ UYARDI

Bingöl Valiliği de çığ olanlarına karşı vatandaşları uyardı. Valilikten yapılan uyarıda, “İlimiz genelinde devam eden yoğun kar yağışının sebebiyet verebileceği çığ tehlikelerine karşı dikkatli ve tedbirli olalım. Lütfen doğa yürüyüşleri, dağ tırmanışları gibi tüm aktivitelerimizi erteleyelim” denildi.

50 YILLIK ÇIĞ OLAYLARI

Afet ve Acil Durum Genel Müdürlüğü (AFAD) verilerine göre, son 50 yılda en fazla çığ olayının yaşandığı il Bingöl oldu.

1950 yılından günümüze meydana gelen çığ olayları incelendiğinde Bingöl 274 olay ile ilk sırada yer alıyor. Bingöl’ü 265 çığ ile Bitlis, 170 çığ ile Tunceli ve 81 çığ ile Malatya takip ediyor. Bu dört ilde meydana gelen çığlar, toplam çığların yüzde 49 gibi önemli bir bölümünü oluşturuyor. 1950’den günümüze meydana gelmiş çığ olaylarının yaklaşık yarısı; Bingöl, Bitlis, Tunceli ve Malatya illerinde meydana geldi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: EN, FAZLA, ÇIĞ, OLAYI, BİNGÖL’DE, YAŞANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı