Haber Detayı
18 Haziran 2021 - Cuma 18:37
 
ERZURUM BAŞLADI, BİNGÖL SINIFTA KALDI
Karlıova depreminde, ağır hasar gören konutlara Çat İlçesi’nde başlandı
GÜNDEM Haberi
ERZURUM BAŞLADI, BİNGÖL SINIFTA KALDI

Karlıova depreminde Erzurum’un Çat İlçesinde evleri zarar gören vatandaşlar için yeni konutların yapımına başlandı, Bingöllü depremzedeler hala beklemede.

Karlıova İlçesinde 14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde, Karlıova, Adaklı ve Yedisu’nun yanı sıra Erzurum’un Çat İlçesinde de hasar meydana geldi.

Depremin ardından hem Bingöl’ün ilçelerinde hem de Çat’a hasar tespit çalışmaları yapılarak hak sahipleri belirlendi.

Çalışmaların ardından Erzurum’un Çat ilçesinde evleri zarar görev vatandaşlar için yeni konutların yapımına başlanırken, Bingöl’de hala yer seçim çalışmaları tamamlanamadı.

ÇAT’TA TEMEL ATMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Çat İlçesinde, Karlıova depreminde evleri zarar gören vatandaşlar için dün temel atma töreni düzenlendi.

Çalışmaları inceleyen Erzurum Valisi Okay Memiş, Çat İlçesine yapımına başlanan 575 konut ve 443 ahırın, çelik konstrüksiyon yöntemiyle yapılacağını ve bu yıl hak sahiplerine teslim edileceğini belirterek, vatandaşların kışı kendi evlerinde geçireceğini söyledi.

BİNGÖL’DE DURUM NE?

Karlıova depreminin yıldönümünde açıklama yapan Vali Kadir Ekinci, yer seçim çalışmalarının hala devam ettiğini belirtmişti.

Vali Ekinci, “Karlıova, Adaklı ve Yedisu İlçelerimizde toplam 2271 ağır hasarlı yapı tespit edilmiş; toplamda 1068 konut ve 632 ahır hak sahipliği gerçekleşmiştir.3 ilçemizdeki 1068 konut hak sahibinden 917 hak sahibinin yeni konut yer seçim çalışmaları tamamlanmış, kalan 151 hak sahibi için yer seçim çalışmaları devam etmektedir.

Yine 3 ilçemizdeki 632 ahır hak sahibi için 140 yer seçimi tamamlanmış olup kalan hak sahipliği çalışmaları yapım ihalesi sonrası tamamlanacaktır” demişti.

KİĞI’DAKİ KONUTLAR DAHİ YAPILMADI

Kiğı İlçesinde 3 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde çok sayıda yapı hasar gördü. İl Afet ve Acil durum Müdürlüğü mart ayı raporuna göre, Kiğı depreminde 690 kişi hak sahibi olurken, hak sahiplerinin konutları hala yapılamadı. 690 hak sahibinden 548’inin yer seçimlerinin onaylandığı, 37’sinin onay aşamasında olduğu, 105’inin yer seçiminin ise hala yapılmadığı belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERZURUM, BAŞLADI,, BİNGÖL, SINIFTA, KALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı