Haber Detayı
08 Şubat 2022 - Salı 17:46
 
FİZİKİ YETERSİZLİK SINIF KAPATTIRACAK
Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, fen lisesinde fiziki yetersizlik nedeniyle kontenjanın düşürüldüğünü söyledi.
EĞİTİM Haberi
FİZİKİ YETERSİZLİK SINIF KAPATTIRACAK

Bingöl’ün tek fen lisesi olan TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinde, 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle 9’uncu sınıflarda kontenjan 120’den 90’a düşürülecek.

Bingöl’e bu kötülüğün yapılmamasını isteyen veliler, çevre illerde birden fazla fen lisesi bulunurken, Bingöl’deki tek fen lisesinin kontenjanının düşürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bingöllü siyasetçilerin ve eğitimcilerin kontenjanların düşürülmesine seyirci kalmamasını isteyen veliler, “fiziki alan yetersizse yeni bina yapılmalı, gerekirse ikinci fen lisesi açılmalıdır. Kontenjan düşürülmesi kararından derhal vazgeçilmelidir” dedi.

FİZİKİ YETERSİZLİK VAR

Fen lisesinde kontenjanın düşürülmesi konusu ile ilgili görüştüğümüz Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, fen lisesinde fiziki yetersizlik nedeniyle kontenjanın düşürüldüğünü belirtti.

14 derslikli fen lisesinde, 4 tane 9’uncu, 4 tane 10’uncu, 3 tane 11’inci, 3 tane de 12’inci sınıf bulunduğunu belirten Güney, şunları söyledi: “Ayrıca okul bünyesinde; bilişim ve teknoloji, görsel sanatlar, fizik-kimya ve biyoloji laboratuvarları bulunuyor.

Okulun fiziki yetersizliğinden dolayı 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle 9’uncu sınıflarda 3 şubeye öğrenci alacağız.

İki yıl önce 90 olan kontenjan 120’ye çıkarıldı. Ancak 10 ve 11. sınıflarımızda 3 şube ile eğitime devam ediyoruz. 9’uncu sınıfa 120 öğrenci almamız durumunda 10 ve 11. sınıflar için de yeni şubeler açmamız gerekiyor. Şuanda okulumuzda yeni şube açabilecek fiziki durum söz konusu değil.

Türkiye genelinde 2021-2022 eğitim döneminde proje okullarının açılması oranı yüzde 10 iken, Bingöl’de bu oran yüzde 16,60’tır. Bu oranla Türkiye ortalamasının üzerindeyiz.

Genç İlçesinde Fen Lisesi açılması için bakanlığımıza müracaata bulunduk. İnşallah olumlu sonuç alacağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİZİKİ, YETERSİZLİK, SINIF, KAPATTIRACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı