Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 17:15
 
GELECEK PARTİSİ’NDEN ‘KADINLAR GÜNÜ’ AÇIKLAMASI
Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanlığı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
GELECEK PARTİSİ’NDEN ‘KADINLAR GÜNÜ’ AÇIKLAMASI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ceren, Ayşegül, Songül, Şahindere, Başak ve daha niceleri…

Bu isimler Türkiye’de haberlerde gördüğümüz ve yaşama hakları birileri tarafından ellerinden alınan sayısız kadınlarımızdan sadece birkaçı…

Her geçen gün artan bu isimler ve kadın cinayet haberlerinin hayatımızın bir parçası haline getirilmesini kabul etmiyoruz.

Kadına Yönelik Şiddet her şeyden önce insan hakları ihlalidir. Çözüm üretmek için ekonomik, siyasi, kültürel etkenlerin dikkate alınması, sürece ilişkin gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması zaruridir.

Geçtiğimiz yıldan bu zamana kadar 414 kadın, sevdiklerinden, ailelerinden, hayatlarından acımasızca koparıldı. Bunların 160’ı şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.

Sayın Yetkililere Gelecek Partisi olarak soruyoruz. Siz neredesiniz?

 Gerekli yasal düzenlemeler yapılmadıkça, caydırıcı cezaları uygulanmadıkça, halen faillere iyi hal, etkin pişmanlık gibi takdiri indirimler uygulandıkça kadınların özgürlükleri ve yaşam hakları tehdit altında olacaktır.

Toplumda önemli rol modellerin ve siyasi kişilerin, kadınlarla ilgili söylemlerinde konuşma dili çok önemlidir. Bu dil aşağılayıcı, ötekileştirici olur ise, şiddete eğilimi olan kişileri cesaretlendirici olmaya devam edecektir. Kadınlar toplumsal hayatın her alanında hak ettikleri değeri, kıymeti görmelidirler. Siyasiler, iş insanları, akademisyenler söylemleri ile topluma örnek olmalılar ve kadınların önündeki engeller toplumsal bilinçle aşılmalıdır.

Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı ve Kadın Kolları Başkanlıkları olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Sayın Yetkililere “Siz Neredesiniz ?”diye soruyoruz.

Bir kadın sokak ortasında güvenli bir şekilde yürüyemezken, katiller kadındı güçsüzdü derken siz neredesiniz?

Bir kadın sadece kadın olduğu için toplumsal ayrıma maruz kalırken siz neredesiniz?

Kadınlar bu toplumun mihenk taşıdır ve toplumsal barışın sağlanması, şiddetsiz toplum bilincinin yerleşmesi için gelecek kadroları olarak biz mücadelemizden asla vazgeçmiyoruz. Biz buradayız. Peki siz? Siz Neredesiniz?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: GELECEK, PARTİSİ’NDEN, ‘KADINLAR, GÜNÜ’, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı