Haber Detayı
25 Haziran 2021 - Cuma 18:17
 
“GENÇLER İŞSİZLİK GİRDABINDA”
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Siirt’te, Muş’ta, Bingöl’de, Diyarbakır’da, Bitlis’te sokakta karşılaştığımız en vahim tablo yüksek orandaki genç işsizlik oranıydı” dedi.
SİYASET Haberi
“GENÇLER İŞSİZLİK GİRDABINDA”

Bölge illerini gezen heyette yer alan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, mecliste yaptığı konuşmada, bölge illerinin en temel sorununun işsizlik olduğunu söyledi.

8 ve 12 Haziran tarihlerinde hem esnaf masası hem de ekonomi masası olarak Siirt, Bitlis, Bingöl, Muş ve Diyarbakır illerinde bir dizi çalışmalar gerçekleştirdiklerini, sahada vatandaşlarla, gençlerimizle bir arada olduklarını belirten Tutdere, “bölgenin ve bölge illerinin en temel sorunu işsizlik, yoksulluk. Siirt’te, Muş’ta, Bingöl’de, Diyarbakır’da, Bitlis’te sokakta karşılaştığımız en vahim tablo yüksek orandaki genç işsizlik oranıydı. Nereye gitsek, adımımızı nereye atsak gençler işsiz olduklarını, Türkiye’ye dair artık bir umut taşımadıklarını ve bu iktidardan da beklentilerinin olmadığını ifade ediyorlardı. Bu, ülkem adına gerçekten üzücü bir durum çünkü bu ülkenin geleceği olan gençler artık işsizlik girdabında, artık hayal kuramaz hâle gelmişler ve ülkeden umutlarını, iktidardan umutlarını kesmiş durumdalar” dedi.

Bölge illerinde işsizlik oranının Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunu ifade eden Tutdere,  şunları söyledi: “yüzde 50’lerden fazla bir işsizlik oranı var. Bununla birlikte, bölgede, özellikle Diyarbakır’da karşılaştığımız genç işsizlerle birlikte sokakta çalışan çocuklar, 9-10 yaş arasındaki çocuklar ve onların içerisinde bulundukları durum...

Değerli milletvekilleri, şu an ben size bir fotoğraf göstereceğim. Bu, Diyarbakır Ofis Semti’nde çekilmiş bir fotoğraf. Bakınız, burada ayağında terliği olmayan, ayakkabısı olmayan çocuklarımız, gençlerimiz. Buradaki Zozan, Dilan ve Diyar çöplerden kâğıt toplayarak ailelerinin geçimlerine katkı sağlayan çocuklarımız. Bu çocuklara ayakkabı giydiremeyen, bu çocukları bu yaşta çöplerden kâğıt toplayarak ailelerinin geçimine katkı sağlamaya zorlayan AK PARTİ iktidarıdır. İşte, siz burada her gün anlatıyorsunuz; yollar yaptık, köprüler yaptık, şunu yaptık bunu yaptık. Gidin, Diyarbakır meydanındaki çocukların hâline bakın. Sizin ekonomide, işsizlikte, yoksullukta ülkeyi nereye getirdiğiniz açık ve açık ortadadır. Biz bu fotoğraftan utandık, inşallah siz de utanırsınız ve bu çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlarsınız, gençlerimize umutlu bir gelecek hazırlarsınız.

Değerli milletvekilleri, Türkiye’de ve bölgede işsizlik gerçekten can yakıcı durumda. Muş’ta karşılaştığımız bir tabloyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Adana Milletvekilimizle birlikte sokakta gezerken karşıdan gelen 3 gençle merhabalaştık, tanıştık; 3’ü de üniversite mezunuydu, sağlık bölümünü bitirmişlerdi. Sorduk, “Kaç defa sınava girdik, almadılar bizi.” dediler. “Neden?” dedik. “Çünkü torpilimiz yoktu, Ankara’da dayımız yoktu.” dediler. İşte, gençleri torpille, liyakatsizlikle kamuya yerleştiren AK Parti iktidarından, Anadolu’nun dört bir yanından gençlerin talebi var: Gençler sizden iş istiyor, sizden istihdam istiyor. Buradan, milletin Meclisinden sesleniyoruz: Gençlerimizi işsiz bırakan, yoksul bırakan bu iktidarı en yakın seçimde birlikte göndereceğiz ve gençlerimizin umutla yaşadığı, mutlu yaşadığı bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “GENÇLER, İŞSİZLİK, GİRDABINDA”,
Yorumlar
Haber Yazılımı