Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 17:54
 
“GERÇEK ENFLASYONU, FİLELERİ DOLDURURKEN HİSSEDİYORUZ”
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen: “Bizim en çok ihtiyacımız olan hane halkının tükettiği gıda malzemeleri, giydiği kıyafet, çocuğuna aldığı kırtasiyeye bakın enflasyon yüzde 80’leri buluyor. Hepimiz pazarda bir file, markette bir araba dolduruyorken bunu hissediyoruz ama onlar yüzde 19 diyorlar.”
SİYASET Haberi
“GERÇEK ENFLASYONU, FİLELERİ DOLDURURKEN HİSSEDİYORUZ”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Bingöl’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Ekmen, meselelere sadece eleştirel değil aynı zamanda çözüm üreten bir parti olduklarını söyledi.

Türkiye’nin önemli meselelerinden birinin ekonomi olduğunu ifade eden Ekmen, ekonomi ile ilgili açıklanan resmi rakamların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Büyüme rakamlarıyla oynandığını ifade eden Ekmen, “artık maalesef işsizlikle oynuyorlar, enflasyonla oynuyorlar, banka faizleriyle oynuyorlar. Ekonomiyi adeta yaz-boz tahtasıyla yönetebileceklerini düşünüyorlar ancak tam aksine bir yıkım içerisindeyiz. Genel başkanımız 2 dönem ekonomiden sorumlu olarak bakanlık yaptığı tarih var. İkisinde de büyüme oranı 7.3 seviyesinde oldu. Ancak Başkanlık sistemine geçtikten sonra büyüme 2.1 oldu” dedi.

-ENFLASYON RAKAMLARI-

Enflasyon rakamları açıklanırken, gıda, giyim gibi kalemlerin hesaplamalardan çıkarılarak enflasyon rakamlarının açıklandığını söylen Ekmen, “Ekonomiyi bir yazboz tahtasıyla yönetebileceklerini düşünüyorlar tam aksine bir yıkım içerisindeyiz. Bizde dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi faiz, enflasyon ve kur aynı anda artıyor. Normalde birinin birini dengelemesi lazım. 2002 ile 2012 arasında üçü de aynı anda düşüyordu. Dolar uzunca bir süre 1.2 ile 2.2 arasında kaldı. Faiz uzunca bir süre 15 ile 20’lerden başladı 4-8 arasında kaldı. Enflasyonda 5 ile 9 arasında kaldı uzunca bir süre. Şimdi enflasyona yüzde 19 diyorlar.

Bizim en çok ihtiyacımız olan hane halkının tükettiği gıda malzemeleri, giydiği kıyafet, çocuğuna aldığı kırtasiyeye bakın enflasyon yüzde 80’leri buluyor. Hepimiz pazarda bir file, markette bir araba dolduruyorken bunu hissediyoruz ama onlar yüzde 19 diyorlar. Bundan da memnun değiller, şimdide çıktılar dediler ki çekirdek enflasyonu baz alıyoruz. Çekirdek enflasyon nedir, gıda olmayan enflasyondur” şeklinde konuştu.

-GENÇ İŞSİZLİK-

Genç işsizliğin yüksek olduğunu ifade eden Ekmen, “yüzde 40’lık genç nüfus işe gidemiyor, evde kalıyor. Dışarı çıktığında bir kafeteryada oturup çay içecek harçlığı yok. Türkiye bunu hak etmiyor. Bunu çok kısa sürede 3-6 ayda ayağa kaldırmamız mümkün. Genel başkanımız ekonominin başına geçtiğinde sadece 1 yılda işsizliği 5 puan düşürdü” diye konuştu.

‘SEÇİM SİSTEMİYLE OYNAMAK KİMSEYE BİR ŞEY SAĞLAMAZ’

Seçim barajında ve sisteminde yapılması planlanan değişikleri de eleştiren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, “Türk siyasi tarihinde kim seçim sitemleriyle ve barajıyla oynamışsa sandıkta kalmış. Akıllarından ne geçiyor daha bilmiyoruz. Önce teklif bir masaya gelsin meclise, acaba ittifakı da sonlandıracaklar mı? Acaba ittifak içine baraj koyacaklar mı? Bütün bunları göreceğiz. Artık sandığa ve millete güvenmeden, sandıktaki oyları nasıl böleceğini hesaba katıyor. Bizim onlara tavsiyemiz sokağa çıksınlar. İl başkanlarıyla, milletvekilleriyle, belediye başkanlarıyla halkın arasında olsunlar ve halkın derdine çare üretmeye çalışsınlar. Seçim sistemiyle oynamak kimseye bir şey sağlamaz. Burada demokratik bir adım olmadığı kesin. Kendi aralarında ne konuşuyorlar, MHP ile ilgili ileriye yönelik bir tedirginlik mi var. İttifak içi veya ittifakın kendisini mi tartışmaya açacaklar göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

‘AK PARTİ VE MHP DIŞINDAKİ PARTİLERLE GÖRÜŞÜYORUZ’

Muhalefet partilerinin birlik ve beraberlik içerisinde seçime girmesi gerekir diyen Ekmen, olası ittifaklara açık olduklarını belirterek diğer AK Parti ve MHP dışındaki diğer partilerle görüştüklerini söyledi. Ekmen, “AK Parti ve MHP hariç bütün partilerle düzenli ve karşılıklı, saygı ve işbirliği temelinde görüşüyoruz. Birçok politik konuyu ve projeyi başta parlamenter sistem olmak üzere onlarla tartışıyoruz. Ama herhangi biri ile ittifak ne olur, ortak adaylık ne olur henüz konuşuyor değiliz. Benim şahsi görüşüm seçime bölünmeden birlik ve beraberlik içerisinde gitmek. Sadece Cumhurbaşkanı adayını birlikte belirlemek yetmiyor. Aynı zamanda mecliste dört yüz ya da üç yüz altmış vekili yakalamakta gerekiyor. Muhalefet bu konuda işbirliği yapmazsa yarın arzu ettiği sistem değişikliğini gerçekleştiremeyebilir. O yüzden muhalefetin bir işbirliği içerisinde bulunmasının gerekli olduğuna inanıyorum, şartları zaman gösterecektir.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “GERÇEK, ENFLASYONU,, FİLELERİ, DOLDURURKEN, HİSSEDİYORUZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı