Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 08:47
 
GİRDİ MALİYETLERİNİN FARKINDAYIZ
Son dönemlerde gübre başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artışın farkında olduklarını belirten Yılmaz, “tarıma stratejik bir sektör olarak yaklaşıyoruz, destekliyoruz, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
EKONOMİ Haberi
GİRDİ MALİYETLERİNİN FARKINDAYIZ

Meclis genel kurulunda memur/emekli maaşları, BES sistemi ile ilgili düzenlemeleri de içeren kanun teklifi görüşmelerinde konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tarım sektöründe dile getirilen sıkıntılarla ilgili konuşan Yılmaz, son iki yılda pandeminin bütün alanları etkilediği gibi tarımı da etkilediğini söyledi.

Pandemi ile birlikte Dünyada ve Türkiye’de kuraklık ve iklim değişikliğinin de yaşandığını ifade eden Yılmaz, “çifte bir etkiyle karşı karşıya kaldı tarım sektörü. Başından itibaren hükûmetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız, tarım konusuna çok özel bir önem verdi. Pandemide, geçmişte yaşanan küresel salgınlarda gıda konusunun ne kadar önemli olduğunun farkında olarak tarım konusuna başından itibaren çok büyük bir özen gösterildi ve her türlü destek verildi; gerek söylemlerle güvenceler verilerek gerekse politikalarla tarım sektörünün canlı kalması yönünde her türlü gayret sarf edildi” dedi.

Komisyon olarak geçtiğimiz dönemde bazı düzenlemeler yaptıklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Bir taraftan, Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçlarını yeniden yapılandırdık; diğer taraftan, köklü bir değişiklik yaptık, tarıma verilen destekler üzerindeki vergileri kaldırdık; bununla da kalmadık, son beş yıldaki ödenmiş desteklerden kesilmiş vergilerin iadesine ilişkin düzenleme yaptık. Sadece bu yapılan düzenlemenin etkisi -yanlış hatırlamıyorsam- 4 milyar TL civarında çiftçilerimize bir katkı ifade ediyor.

Yeter mi? Daha fazlası tabii ki olsun. Ülkemizin imkânları geliştikçe, imkânlarımız arttıkça bütçeyle veya diğer kaynaklarla bu destekleri vermeye devam edeceğiz. Sadece bütçeden değil, sübvansiyonlu krediler yoluyla da tarım sektörümüze elimizden geldiğince destek oluyoruz. Ziraat Bankası kanalıyla, diğer kanallarla daha ucuza finansman kullanımına da destek oluyoruz.”

-GÜBRE FİYATINDA YAŞANAN ARTIŞLAR-

Son dönemlerde gübre fiyatlarında yaşanan artışlara da değinen Yılmaz, “Son dönemlerde gübre başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artışın da elbette farkındayız. Bu konuda da Tarım Bakanlığımız, hükûmetimiz çalışmalar yapıyor. Ülkemizin ve hükûmetimizin imkânları çerçevesinde her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Dünyada da gıda fiyatlarının arttığı bir dönemden geçiyoruz. Dünyada, hakikaten, gıda konusunun önümüzdeki yıllarda da stratejik bir konu olacağı çok açık görülüyor. Biz de tarıma stratejik bir sektör olarak yaklaşıyoruz, destekliyoruz, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Tarım hiçbir zaman modası geçmeyecek bir sektördür, bunun da altını çizmek isterim” diye konuştu.

-EMEKLİ MAAŞLARI-

Muhalefet milletvekillerinin, emekli maaşının en az asgari ücret düzeyinde olması gerektiği yönündeki açıklamaları üzerine Yılmaz, şunları söyledi: “Biliyorsunuz, şu anda alt limit 1.500 lira, bunu 2.500 liraya çıkarıyoruz bu yaptığımız düzenlemeyle. Yüzde artış oranına baktığınızda genel artışların oldukça üzerinde. Yine, yeterli mi? Elbette bunu tartışmıyoruz ama bu bir alt limit yani alt limiti 1.500’den 2.500’e çıkarmak takdir edersiniz ki olumlu bir adımdır, olumlu yönde atılmış önemli bir adımdır. Sadece bu düzenleme 1 milyon 265 bin insanımızı ilgilendiriyor, etkileyecek ve sadece bu düzenlemenin yıllık maliyeti 3,5 milyar Türk lirası civarında olacaktır. Bir taraftan artışlar gelecek, bir taraftan da artışlar sonucu oluşan ücretle 2.500 arasındaki rakamı giderme, telafi etme mekanizması olacak. Dolayısıyla bu, bu anlamda önemli bir adımdır.

İmkânlarımız geliştikçe, ülkemizin ekonomisi büyüdükçe bütün kesimler gibi emekli kesimimize de daha fazla imkânlar sağlama gayretimiz devam edecektir.”

-BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ-

Bireysel emeklilik sisteminde (BES), devlet katkısını yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkardıklarını belirten Yılmaz, “45 yaşın üstünde olanlara da Otomatik BES’e katılma hakkı getiriyoruz” dedi.

Yılmaz, şöyle devam etti: “Bugünkü sisteme baktığımızda, 13,2 milyon katılımcının ortalama 22 bin TL tasarrufta bulunduğunu görüyoruz. Bunlara baktığınızda, bazı eleştiriler oldu “Üst gelir grupları mı faydalanıyor?” şeklinde. Gönüllü BES’te asgari ücretin 2 katına kadar aylık geliri olanların oranı yüzde 62. Yine, baktığınız zaman, Otomatik Katılım Sistemi’nde de asgari ücretin 2 katına kadar geliri olanların oranı yüzde 93. Dolayısıyla, bu mekanizma sadece üst gelir gruplarıyla ilgili değil, tüm toplumu ilgilendiren bir düzenleme.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GİRDİ, MALİYETLERİNİN, FARKINDAYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı