Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 18:31
 
GÜVEN VEREN BİR İKTİDARA İHTİYAÇ VAR
Deva Partisi Bölge Koordinatörü İbrahim Gezer, ülkede sorunların çözümü için güven veren bir iktidara ihtiyaç olduğunu vurguladı.
SİYASET Haberi
GÜVEN VEREN BİR İKTİDARA İHTİYAÇ VAR

DEVA Parti’sinin Kurucular Kurulu Üyesi ve Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Gezer, Genç ilçesinde bir takım ziyarette bulundu.

İl Başkanı Mikail Kovalar, Genç İlçe Baki Erdoğmuş ve diğer ilçe başkanlarının yanı sıra yönetim kurulu üyelerinin karşıladığı Gezer, parti binasını ziyaret ederek yönetim kurulu ile bir toplantı gerçekleştirdi. Daha sonra esnaf ziyaretine çıkan Gezer ve beraberindekiler, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın selamlarını ileterek DEVA Partisinin üstlendiği vizyon ve misyondan bahsederken, esnafın sorun ve taleplerini de dinleyerek notlar aldı.

“GÜVEN VEREN BİR İKTİDARLA HER ŞEY DEĞİŞİR”

İlçede düzenlenen toplantıda konuşan İbrahim Gezer, güven veren bir iktidara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gezer, “Döviz TL’yi geçti. Çelik kasa satışları yok satıyor, yatırım yok, güven yok, vatandaş sermayesini evlerinde kasaya koyuyor. Neden bunlar bankada tutulmuyor? Böyle bir ortamda kimse yatırım yapmaz. Hukuk, adalet, demokrasi,  liyakat yok, mafya, çete sahaya inmiş döviz şuanda her şeyden çok kazandırıyor. 2002-2013 arası fark 12 yılda 1,5’tan 2’ye gelirken ondan sonra 5,6 kata çıktı. Evlilik oranları azaldı, boşanma oranları arttı aile içi kavgalar çoğaldı. Bunların önüne geçmek için güven veren bir iktidarın gelmesi lazım.” diye konuştu.

 “DEVA PARTİSİ NİÇİN ORTAYA ÇIKTI?”

Deva Partisi’nin bundan yaklaşık 15 ay kadar önce Ali Babacan liderliğinde 90 kurucusuyla yola çıktığını ifade eden Gezer, şunları söyledi: “Deva Partisi niçin ortaya çıktı? Deva Partisi bu ülkenin yeniden hukukla, adalet ve eşitlikle, özgürlüklerle, insan haklarıyla, demokrasi ile buluşmasını temin etmek için yola çıktı. Bu değerler bu ülkede ciddi erozyon yaşıyor, ciddi altüst oluşlar yaşanıyor. Ülkemiz özellikle 2013’lü yıllardan itibaren hatta 2012’den itibaren ciddi bir duraklama dönemine girdi.  2013-14’den itibaren ciddi bir inişe geçmiş gözüküyor.  Bu sadece ekonomi alanında değil. Ülkemizde yaşanan kriz, ekonomik krizi değil ülkemizde asıl yaşanan kriz “yönetim krizidir.” Ekonomik kriz de yönetim krizinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.  Ülkemizin normalleşmesi ve özgürlüklerle, hukukla, hukukun üstünlüğüyle yeniden buluşması için herkese sorumluluklar düşüyor. Siyasi partilere değil normal vatandaşlarımıza da sorumluluklar düşüyor, muhtarlarımıza da sorumluluklar düşüyor, esnafımıza da, çiftçimize de, işçimize de, memurumuza da sorumluluk düşüyor.  Beraberce bu ülkeyi yeniden insanımızın barış içerisinde, kardeşçe, bir parça ekmeği beraber bölüşecek şekilde bir arada yaşamasının yollarını yeniden oluşturmamız gerekiyor.  Ülkemizde ötekileştirme bir siyaset tarzı olarak benimsemiş durumdadır. Siyaset kopmuş durumda, son dönemde yaşananları görüyorsunuz, Sedat Peker’in anlattıklarını herhalde sosyal medyada, televizyonlar çok vermiyor ama en azından sosyal medyada takip ediyor ve bunların çoğunun da doğru olduğu gözüküyor. Maalesef doğru olduğu görülüyor cinayetler var, ölümler var, uyuşturucu ticareti var, tonlarca mala mülke çökmeler var.

-TARIM EYLEM PLANIMIZI AÇIKLADIK-

Ülkemiz maalesef bir kurallar ve kurumlar ülkesi olmaktan epeydir çıkmış. Türkiye Büyük millet Meclisi ülkeye sahiplik edemiyor. Yeniden bu ülkeyi kurallar ve kurumlar ülkesi haline dönüştürebilmek için bir yola çıktık ciddi bir hazırlık yapılıyor. Belki de Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir parti daha muhalefetteyken 90 günde, 360 günde neler yapacağını eylem planları ile tek tek ortaya koyuyor. Geçtiğimiz hafta tarım eylem planımızı açıkladık ve Türkiye’deki tarımın rakamları ortaya konuldu. Tarıma ne oldu ve bunu tekrar geriye nasıl taşıyacağımızın çözümlemelerine yaptık. Planda tarıma geçmek için ne yapılacak onu ortaya koyduk, mazotla ve ÖTV’nin kaldırılmasını birinci şart olarak getirdik. Mazot yedi buçuk lira ama ÖTV’siz mazot 2 buçuk liradır.

-YÖNETİM SİSTEMİ YENİDEN YAPILANDIRILMALI-

Ziraat Bankasını sadece çitçilerin bankası haline getirme düşüncemiz var.  Halk Bankasını sadece esnafın bankası haline getirmek düşüncemiz var. Ziraat Bankasının 2006 yılında çiftçilere verdiği kredinin oranı yüzde 32 iken şu anda yüzde 12’lere düşmüş durumda. Halk Bankası normalde esnaflar için kurulmuş bir bankadır. Bundan 10 yıl önce kredilerinin yüzde 44’ü esnafa giderken bugün bu yüzde 17’ye düşmüş durumda. Belli ki başka insanlar alıyor bunları vesaire, dolayısı ülkemizin yeniden yapılandırılması gerekiyor ama ilk yapılması gereken şey yönetim sisteminin daha katılımcı, daha özgürlükçü, daha çoğulcu, daha çok denge denetleme sistemlerini dikkate alan, güçlendirilmiş parlamenter sistem şeklinde yeniden yapılandırması lazım.

-KÜRT SORUNU DEMOKRATİKLEŞME SORUNUDUR-

Kürt meselesi, birçok meselede olduğu gibi demokratikleşme sorunudur. Bir eşitlik sorunudur. Bu ülkede Alevisi, Sünnisi, Kürd’ü, Türk’ü, sağcısı, solcusu, kadını, erkeği eşit vatandaşlık temelinde bir araya getirildiğinde bu sorunların birçoğu kendiliğinden çözülecektir. Deva Partisi olarak biz üzerimize düşen sorumlulukları az da olsa yerine getirmek için bir yola çıktık. Hepinizin dua ve desteklerine talibiz, beraberce ne yapabiliriz nereye kadar bu ülkeyi normal değiştirebiliriz buna bakacağız. Bu ülkenin potansiyeli çok yüksek, dünyanın en verimli ülkelerinden birisi ama maalesef yanlış yönetim yüzünden bugün dünya ortalamasının altındadır.”

KOVALAR: ÖNEMLİ OLAN İLKELER VE DEĞERLERDİR

İlçe Başkanı Baki Erdoğmuş’un selamlama konuşmasının ardından söz alan DEVA Partisi İl Başkanı Mikail Kovalar ise, “Bingöl’ün genelinde hiçbir ilçe ayrımı, bölge ayrımı yapmadan bölgenin sorunlarını ortak akılda, ortak paydada çözümleme açısından herkesin aynı düşüncede olmasını temenni ediyoruz.  Partiler gelip geçicidir, önemli olan ilkeler ve değerlerdir. Biz hepimiz ilke ve değerler etrafında topladığımız zaman hiç kimsenin bir sorununun olmayacağını düşünüyorum. Bir yıldır Bingöl’de yapmış olduğumuz çalışmalarda çok ciddi işler yaptığımıza inanıyorum, ekiplerimize beraber, tüm ilçe başkanlarımızla beraber. Biz istiyoruz ki bütün bölgelerimizde eşit şekilde hizmetlerin ulaşması, insanların aynı çerçevede, aynı düşüncede ne olursa olsun herkesin sevgi saygı içerisinde bakılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından esnaf, vatandaş ve muhtarların sorunları dinlenerek gerekli notlar alındı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜVEN, VEREN, BİR, İKTİDARA, İHTİYAÇ, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı