Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 22:16
 
Hayvanlar ve bitkiler için eylem planı hazırlanıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla Tür Koruma Eylem Planları hazırlıyor.
GÜNDEM Haberi
Hayvanlar ve bitkiler için eylem planı hazırlanıyor

Milli Parklar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Tür Koruma Eylem Planları, nesli tehlike altında olan nadir türler için öncelikli olmak üzere yapılıyor ve korumaya çalışılan türün mevcut durumu ile gelecekte görmek istenilen yer arasındaki yolu tarif ederek yapılması gerekenleri açıklıyor.

Eylem planlarında bilim adamları tarafından çalışılan türlerin mevcut durumu, tehditler ve azalma sebepleri ortaya konuluyor. Bunlar belirlendikten sonra bütün ilgi gruplarının katılımı ile türün varlığını sürdürebilmesi için yapılması gerekenler belirlenerek 5 yıllık faaliyet planları oluşturuluyor. Bakanlığımızca bu faaliyet planları çerçevesinde eğitim, bilgilendirme, alan koruma gibi gerekli adımlar atılarak türün ve yaşama ortamlarının korunması sağlanıyor” denildi.

60 TÜRÜN EYLEM PLANI TAMAMLANDI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2019 yılına kadar 100 adet tür eylem planının hazırlanmasının hedeflendiği projede 2017 yılı sonu itibariyle 60 türün eylem planı tamamlandı. Afyonkarahisar’da Eber Sarısı, Kahramanmaraş’ta Sümbül, İzmir’de Akzambak, Şanlıurfa’da Çizgili Sırtlan, Trabzon’da Dağ Horozu, Elazığ’da Baskil Lalesi, Gaziantep’te Fırat Kaplumbağası, Samsun’da Samsun Madımağı, Artvin’de Hopa Engereği, Rize’de Sakallı Yarasa, Ulusal çapta ise Turna gibi pek çok tür için koruma eylem planı yapılırken Giresun’da da İtdolanbacı istilacı türü için mücadele eylem planı yapıldı.

2018 yıl sonu itibariyle 20 türün daha eylem planının tamamlanması planlanıyor. Çalışılacak türler arasında Gümüşhane’de Allıgelin, Şanlıurfa’da Kelaynak, Çanakkale'de Truva Kardeleni, Yozgat’ta Peygamber Çiçeği gibi türlerimiz yer alıyor.

Tür koruma eylem planları ile elde edilen bilgiler, türlerin mevcut durumu ile gelecekte olması gereken yer arasındaki yolu tarif ederek yapılması gerekenleri açıklayan bir yol haritası çıkarılmasını sağlıyor. Tür korumaya yönelik olarak yapılan eylem planları biyolojik çeşitliliğimizi korumak ve türlerin geleceğe intikali sağlamak adına büyük bir önem taşıyor.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvanlar, ve, bitkiler, için, eylem, planı, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı