Haber Detayı
11 Ağustos 2022 - Perşembe 17:18
 
HÜDA PAR’DAN ARICILAR BİRLİĞİNE ZİYARET
HÜDA PAR Bingöl İl Teşkilatı, İngiltere’de düzenlenen bal yarışmasında altın ödülü alan Bingöl Balının başarısından dolayı Bingöl Arıcılar Birliğine tebrik ziyaretinde bulundu.
GÜNDEM Haberi
HÜDA PAR’DAN ARICILAR BİRLİĞİNE ZİYARET

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve il yönetiminin olduğu heyeti, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Ali Aba ve üyeleri karşıladı.

Ziyarette konuşan HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, Londra'da düzenlenen uluslararası bal yarışmasında, Bingöl'de üretimi yapılan süzme çiçek balının kalitesinden ötürü altın madalyaya layık görülmesinden dolayı memnuniyetini belirtti.

Alpaya, İngiltere'nin başkentinde yapılan yarışmada üreticilerin göstermiş olduğu başarının, bal üreticiliği açısından önemli olduğunu belirterek, Arıcılar Birliği Başkanı Ali Aba ve üreticileri tebrik etti.

Alpaya, “Bingöl balının, 2017 yılında dünya ikinciliğine, bu yıl da İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenen uluslararası bal yarışmasında, altın madalyaya layık görülmesinin ardında yatan başarı, il genelinde Cenabı Hakkın nimet olarak verdiği bin bir çeşit çiçek, bal üreticilerinin gayretinin sonucudur.

Bingöl balının değeri bilinmelidir. Bingöl denilince akla bal gelir. Balla anılan bir ilde, bal pazarının oluşturulması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Faizsiz kredi destekleri artırılmalı, ihracata yönelik ciddi adımlar atılmalı, ülke içinde ve dışında pazarlar oluşturulmalıdır. Bingöl balı sadece birincilikle yetinmemeli, uluslararası piyasada da ciddi anlamda yerini almalı ve bu alanda işsizliği önleyecek ciddi bir sektör haline getirilmelidir.” ifadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HÜDA, PAR’DAN, ARICILAR, BİRLİĞİNE, ZİYARET,
Yorumlar
Haber Yazılımı