Haber Detayı
01 Aralık 2021 - Çarşamba 17:20
 
İHALELERİN PAZARLIK USULÜYLE VERİLMESİNE TEPKİ
Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş, spor salonu ve tekstilkent binaları yapım işinin ihale yerine pazarlık usulüyle müteahhitlere verilmesine tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
İHALELERİN PAZARLIK USULÜYLE VERİLMESİNE TEPKİ

Kiğı spor sahaları yapım işi, Kiğı Belediyesi sentetik çim yüzeyli futbol sahası ve tribün yapımı işi, Kiğı Belediyesi betonarme tekstilkent binası yapım işi ve Adaklı Belediyesi tekstilkent binası yapım işi, pazarlık usulüyle kamu ihale kanunun 21 B maddesine göre yapıldı.

Binaların pazarlık usulüyle verilmesinin rekabeti ortadan kaldırdığını belirten Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş,

“Neden devlet zarara uğratılıyor? Bu ihaleleri neden adrese teslim ve ayni kişiye verildiler? Acaba ortada ne tur bir ilişkiler var?” diye sordu.

“Burnumuza ciddi kokular geliyor” diyen Ağırbaş, şunları söyledi: “Yazıktır, ayıptır. Devletin malı bu şekilde yangından mal kaçırırcasına adrese  teslim edilmemeli. Yetimin hakkı, fakir fukaranın ve milletin hakkı bu şekilde çarçur edilmemeli.  Yetkililerin mutlaka bir açıklamaları var ve olmalı. Sayın valimizden beklentimiz; mutlaka bu konunun üzerine gidilmesidir. Neden rekabet ortamından kaçınıldığı, yani açık ihaleden vazgeçildiği ve neden davetiye usulüne gidildiği kamuoyuna açıklanmalıdır.”

21 B Maddesi şöyle: “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arzeden veya-can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülmeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İHALELERİN, PAZARLIK, USULÜYLE, VERİLMESİNE, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı