Haber Detayı
07 Aralık 2020 - Pazartesi 18:04
 
İHH’dan Suriye için yardım kampanyası
‘Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık’ sloganıyla yardım kampanyası başlatan Bingöl İHH, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Türkiye'nin 81 ilinden yüzlerce insani yardım tırını Suriye’ye gönderecek.
- Haberi
İHH’dan Suriye için yardım kampanyası

Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsan Yardım Derneği (Bingöl İHH) tarafından kış mevsiminin gelmesiyle Suriye'ye yönelik ‘Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık’ kampanyası başlatıldı. İHH, yen tip koronavirüsün (Kovid-19) etkisinin bütün dünyada arttığı günlerde, 81 ilden bağışçıların katkılarıyla Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine destek olacak. "Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık" diyerek yola çıkan ekipler; kıyafet, gıda, battaniye, bot ve yakacak gibi temel yaşam malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye’de 2011 yılından bu yana devam eden iç savaştan dolayı binlerce kişiye yardımda bulundu. İHH, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden yüzlerce insani yardım tırını Suriye’ye gönderecek. Temizlik malzemesi, kıyafet, battaniye, yorgan, yastık gibi uyku gereçleri, yakacak ve soba malzemeleri dolu tırlar, Suriye’de iç savaştan olumsuz etkilenen insanların acısını hafifletmek için bölgeye gönderilecek.

SURİYE’DE KIŞ MEVSİMİ ARTIK DAHA TEHLİKELİ

Yapılan çalışmalarla açıklama yapan Bingöl İHH Başkanı Muhittin Gili, “Suriye’de uzun yıllardır devam eden savaş sebebiyle yüz binlerce insan yardıma muhtaç halde hayatına devam ediyor. Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek. Çadırların ısınması, çocukların kışlık kıyafetleriyle oyunlar oynaması için yola çıkıyoruz. Koronavirüsün bütün dünyada arttığı bu zor günlerde, Suriye’de kış mevsimi artık daha tehlikeli. Bu zor günlerde 81 ilden bağışçılarımızın katkılarıyla ihtiyaç sahiplerine destek oluyoruz. “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek yola çıkıyor; kıyafet, battaniye, bot ve yakacak gibi temel yaşam malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz” dedi.

10 KİŞİDEN 6’SI ŞİDDETLİ YOKSULLUK İÇERİSİNDE

Suriye’deki çatışmalara bağlı olarak gelişen koşullar sebebiyle ülke genelinde 11,1 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirten Gili, “Ayrıca yaklaşık 9 milyon kişi de yeterli gıdaya ulaşamıyor. BM verilerine göre büyük çoğunluğu yoksulluk sınırı altında yasayan Suriyeliler arasında en temel sorunlar işsizlik ve güvenilir bir barınaktan yoksun olmak. Temel gıda fiyatlarının bir yılda yüzde 100’ün üzerinde arttığı Suriye’de, fiyatlar iç savaştan önceki döneme göre 20 kat daha yüksek durumda. Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde. Gelin, bu zor günlerde, hep birlikte kardeşlerimizin yanında olalım. İhtiyaçlarını karşılayarak kışı rahat geçirmelerine vesile olalım” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İHH’dan, Suriye, için, yardım, kampanyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı