Haber Detayı
24 Mayıs 2022 - Salı 17:52
 
İNTİHAR OLAYLARI ARAŞTIRILMALI
Son günlerde Bingöl’de artan intihar vakaları ile ilgili meclise soru önergesi veren HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, konu ile ilgili psikolojik ve sosyolojik araştırma yapılması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
İNTİHAR OLAYLARI ARAŞTIRILMALI

Meclise verdiği soru önergesinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından cevaplandırılmasını talep eden Aydemir, “Bingöl halkı tedirgin ve umutsuz. Gün geçmiyor ki şehrimizin insanları acı bir haberle uyanmasın. İntihar olaylarının son dönemlerde çok sık yaşandığı Bingöl ilinde gençler umutsuz, aileler tedirgin. Daha önce Meclis gündemine taşıdığımız siyaset üstü bir konu olarak ifade ettiğimiz intihar olayları ile birlikte genç nüfus göçü durdurulamıyor. Son olarak bir lise öğrencisi genç kadın intiharının yaşanması bu durumun artık bakanlığınız tarafından geniş çaplı bir araştırma ile birlikte psikolojik ve sosyolojik çalışmalar yapılmasını elzem kılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Aydemir, bakanlara şu soruları yöneltti:

“-Bingöl ilinde yaşanan, özellikle genç kadınların yoğunlukta olduğu intihar olaylarının gerekçelerini araştırmak için bir çalışmanız oldu mu?

-Bingöl'de gençlerin ya ülkeyi terk ettiği ya da intihara başvurdukları görülmekte. Bu tercihlerin gerekçeleri nelerdir, bu konuda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

-Genç kadın intiharlarının nedenleri ile ilgili özel bir araştırma yapacak mısınız?

-İntihar ve göçün önüne geçecek bir çalışmanız olacak mı?

-Bingöl ilinde son iki yılda intihar edenlerin sayısı kaçtır? İntihar eden gençlerin aileleri ile herhangi bir görüşme yaptınız mı?”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: İNTİHAR, OLAYLARI, ARAŞTIRILMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı