Haber Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 17:54
 
İNTİHAR OLAYLARI MECLİS GÜNDEMİNDE
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Bingöl ve Manisa’da yaşanan intihar vakaları ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
SİYASET Haberi
İNTİHAR OLAYLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, son günlerde yaşanan intihar olaylarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

Karaduman, meclise sunduğu soru önergesinde, “Şiddet, taciz, geçim sıkıntısı, artan işsizlik, hayat pahalılığı, gelecekten umudun kesilmesi gibi sebepler intihara yol açmaktadır. İntihar vakalarının ve özellikle aynı yaş grubundaki gençlerde intihar vakalarının her geçen gün arttığını gözlemlemekteyiz, bu durum endişe vericidir. Bingöl’de 3 intihar olayı yaşanmıştır, Manisa’da ise 4 gencin intihar olayı yaşanmıştır. Bunlar basına yansıyanlardan iki örnek sadece, basına yansımayanlarla birlikte bu hadiselerin endişe verici boyutlarda olduğu tahmin edilebilir.” ifadelerini kullandı.

Karaduman, soru önergesinde, Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk’a şu soruları yöneltti:

“-Göreve geldiğiniz 9 Temmuz 2018 yılından itibaren toplam kaç intihar girişimi olmuştur?

-İntihar edenlerin arasında işsizlik, geçim sıkıntısı, borçlar nedeniyle yaşamına son verenlerin sayısı ve yıllara göre dağılımı nedir?

-Yaşamına son veren kadınlarda yoksul olanların sayısı ve genel intihar vakalarına oranı nedir?

-Bakanlığınızın giderek artan intiharlara ve özellikle kadın intiharlarına yönelik bir araştırması ve çözüme yönelik bir politikası var mıdır?

-Özellikle kırsal kesimde işsizlik sorunu ve buna bağlı intiharları azaltmak için istihdamı artırmaya yönelik herhangi bir planlamanız var mıdır?”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İNTİHAR, OLAYLARI, MECLİS, GÜNDEMİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı