Haber Detayı
01 Eylül 2021 - Çarşamba 18:07
 
‘İSTİKRAR İÇİNDE BÜYÜMEYE DEVAM’
Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 21.7 büyüdü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: Önümüzdeki gündem enflasyonu düşürmek ve istikrar içinde büyümeye devam etmek.
GÜNDEM Haberi
‘İSTİKRAR İÇİNDE BÜYÜMEYE DEVAM’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), büyüme oranlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, bu yılın ikinci çeyreğinde elde edilen yüzde 21,7'lik büyüme rakamına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Baz etkisiyle de birlikte ekonomimiz ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü! İlk çeyrek yüzde 7,2 büyüme ile birlikte oldukça yüksek bir performans. İkinci yarıda büyüme olmasa da yıl ortalaması yüzde 7 civarında. Bu durumda yıl geneli yüzde 9 üzeri büyüme yaşanabilir.”

CARİ AÇIĞI DÜŞÜRÜRKEN YÜKSEK BÜYÜME ÇOK OLUMLU

“Büyümenin kompozisyonu da önemli. Özel kesim ve dış talep ağırlıklı büyüme yaşanıyor. Cari açığı düşürürken yüksek büyüme çok olumlu. Pandemi kısıtlarının kalkması hizmet sektörlerinde (turizm dahil) yüksek büyüme getirmiş.”

İSTİKRAR İÇİNDE BÜYÜMEYE DEVAM

“Sanayinin çarkları dönüyor ve ihracat sanayi ağırlıklı olarak büyüyor (ihraç pazarlarımızda talebin artması ve maliyet avantajı ile) Sabit sermaye oluşumu (yatırımlar) ve istihdam artıyor. Önümüzdeki gündem enflasyonu düşürmek ve istikrar içinde büyümeye devam etmek.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘İSTİKRAR, İÇİNDE, BÜYÜMEYE, DEVAM’,
Yorumlar
Haber Yazılımı