Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 16:33
 
KALDIRIMLAR VE YOLLAR ENGELLİLERE GÖRE DÜZENLENMELİ
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahid Korkutata, Bingöl’deki kaldırım ve yolların engelli ve yaşlılar için kullanışlı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
KALDIRIMLAR VE YOLLAR ENGELLİLERE GÖRE DÜZENLENMELİ

Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Şube Başkanı Mücahid Korkutata, 7-14 Ocak Beyaz Baston haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, engellilerin Bingöl’de yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Beyaz Baston Haftası ile ilgili bilgi veren Korkutata, “7-14 Ocak Beyaz Baston, 1921 yılında bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybetmiş olan James Biggs adlı bir fotoğraf sanatçısının, motorlu taşıtlardan kendini korumak ve fark edilmesini sağlamak amacıyla bastonunu beyaza boyaması ile oluşmuştur. Şubat 1931’de Fransa’da görme engellilerin katıldığı ulusal beyaz baston hareketi olarak bir kampanyaya dönüşmüş ve görme engelliler için bir bağımsızlık sembolü halini almıştır. Her yıl ocak ayının ikinci haftası dünyada “beyaz baston körler haftası” olarak kabul edilmektedir” dedi.

Beyaz Baston Haftası’nı buruk geçirdiklerini belirten Korkutata, “pandemi süreci ile tamamen unutulan görme engelliler, hala engellere takılarak bağımsız yaşama katılım sağlayamamaktadır.

Kaldırım ve araç parklarının felç ettiği hayatımızı başkalarından destek almadan sürdürememekteyiz. Oysaki bizler aldığımız eğitimler ile yaşamımızı bağımsız yaşamayı hedeflemiştik. Ancak kaldırım üstündeki dolap, pano, levha, uygunsuz konuşlandırılmış reklam alanları ve direkler bağımsız yaşama olumsuz şekilde yansımaktadır. İlimizdeki tüm engel grupları için yapacağımız öncelikli çalışmalardan birisi de kaldırım ve yolların engelli ve yaşlılara, bebekli annelere yönelik kullanışlı olması hedeflerimiz arasındadır. Erişebilirlik ve uygunsuz yapılan engelli sarı bantlarının kullanışlı hale getirilmesi kamu yetkililerimizden talebimizdir” dedi.

Bingöl’de çok sayıda engelli mağdur ailenin bulunduğunu ifade eden Korkutata, “Ailelerimiz, devletimizin sosyal yardımlarından faydalanıyor ancak bu yetersiz. Buradan Bingöllü iş insanlarına açık çağrımızdır. Sizler de bu ailelerin eğitim ve maddi giderlerine katkıda bulunmak istiyorsanız, derneğimizle iletişime geçebilirsiniz. Engelsiz bir yaşam için duyarlı olalım. Müminler canlarını ve mallarını Allah yolunda harcarlar. Sadaka, zekat bunların içindedir. Yardıma muhtaç ailelerimiz için desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KALDIRIMLAR, VE, YOLLAR, ENGELLİLERE, GÖRE, DÜZENLENMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı