Haber Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 18:54
 
KARAMOLLAOĞLU: ASGARİ ÜCRETE ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPILMALI
SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, asgari ücrete enflasyonun üzerinde 7 ila 10 puan arasında reel artış yapılması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
KARAMOLLAOĞLU: ASGARİ ÜCRETE ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPILMALI

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, il kongresi için geldiği Bingöl’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, asgari ücret, parlamenter sistem, ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Asgari ücrete enflasyonun üzerinde 7 ila 10 puan arasında reel artış yapılması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, “Bu konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Bey ile görüştük. Tayyip Bey diyor ki,  asgari ücretlileri memnun edeceğiz. ‘Memnun edecekseniz, enflasyonun üzerinde bir rakamı vermeniz gerekiyor’ dedim. Enflasyon eğer yüzde 40 ise, yüzde 39 verseniz zam yapmış olmazsınız, adam daha da fakirleşecek. Enflasyonun yüzde 40 olduğu yerde asgari ücrete yüzde 50 zam yapman lazım” dedi.

Asgari ücretlilerden vergi alınmamasının devletin çok zararına olmayacağını ifade eden Karamollaoğlu, şunları söyledi: “rakam veremem ancak enflasyonun üzerinde 7-10 reel zam verilmesi gerekiyor.”

Bir soru üzerine parlamenter sisteme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “Başkanlık sistemine geçildiği gibi yeniden parlamenter sisteme geçmek de mümkün. Aslında problem başkanlık sisteminde değil, problem başkanının denetlenememesi. Toplumda huzur olması için 3-4 prensibimiz var; birincisi herkes için huzur ve barış isteme. Bunu sağlayabilmek için herkesin inandığı şekilde yaşayıp konuşabilmesidir. Bunun için de adaletin sağlanmasıdır. Adalet olmadan bunu sağlayamazsınız. Bir diğeri işi ehline vereceksin. Devlette görev alanlar şeffaf olmalı, her yaptıkları iş denetlenebilmeli” diye konuştu.

5. OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, öğleden sonra da partisinin Bingöl’de 5’inci Olağan Kongresi’ne katıldı.

Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, iktidarın bazı politikalarını eleştirdiklerini ama doğru yapılanı da takdir ettiklerini söyledi.

Karamollaoğlu, “Biz bugün ki iktidarın bazı politikalarını eleştiriyoruz. Tutarsızlıktan dolayı eleştiriyoruz, bunu da şahsi bir baza da hiçbir zaman dökmüyoruz biz. Şahıslar fikirlerini değiştirilebilirler, bugün belli bir fikri savunur insanlar, yarın o fikrin yanlış olduğunu anladıkları takdirde, başka bir fikri savunmaya başlarlar. Onun için bizim derdimiz şahıslarla uğraşmak değil, ilkelerle, ülkenin yönetiminde izledikleri politikalarla, bu politikalardan özellikle başarısız olduklarında vazgeçme noktasında iktidarı uyarmayı bir görev biliyoruz. Zaten dünyanın her yerinde de muhalefetin görevi de budur. Faydalı, doğru yapılanları da elbette takdir de ederiz. Bugün ki iktidar sahipleri imam hatip okullarının önünü açtılar müteşekkiriz. Başörtüsü diye bir problem ülkemizde kalmadı müteşekkiriz, teşekkür ederiz elbette. Bu ülkede birtakım yatırımlar yapıldı. Havaalanları neredeyse her ilimizde var, yollar, otoyollar, tüneller, köprüler yapıldı ha bunların yapılış tarzına, ihale tarzına itirazımız var ama bunların yapılmış olmasını hiçbir zaman tenkil etmeyiz. Ama bu noktada doğuya geldiğimiz zaman batıda bu kadar otoyollar, tüneller, köprüler inşa edilirken, biz buraya Diyarbakır’dan gelirken eğer o standartlarla uzaktan yakından alakası olmayan bir yoldan geliyorsak işte buna itiraz ederiz” dedi.

Enflasyona dair de açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, şu sözlere yer verdi:

“Enflasyon artık herkes biliyor. Enflasyonun Türkçesi doğrudan doğruya fiyatların artmasıdır. Para bolluğu diye geçer ama fiyatlar yükseldi biliyoruz ki enflasyon artıyor. Eğer enflasyon yüzde 40 ise siz çalışana bunun üzerinde bir ücret verirseniz zam yapmış olursunuz. Pahalılık yüzde 40, yüz lira alan adama dedin ki yüzde 39 zam yaptım sana. Ne manaya gelir bu? Bu adama önümüzdeki sene yüzde 2 fakirleyecek, fakirleşecek. Bizim vaadimiz var, bazen bize soruyorlar, gelirseniz ne kadar zam yapacaksınız? Enflasyonu bilmeden bir rakam söylesem bunun bir kıymeti olmaz ki. Eğer enflasyon yüzde 50 ise 3 bin lira alan bir adama yüzde 50 zam yaparsanız maaşı 4 bin 500’e çıkar ama siz ona zam yapmış sayılmazsınız. En az bir yüzde 10 daha koyacaksınız ki o zam olacak. Yani yüzde 50 değil yüzde 60 zam yapacaksınız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARAMOLLAOĞLU:, ASGARİ, ÜCRETE, ENFLASYONUN, ÜZERİNDE, ZAM, YAPILMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı